لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۱۴

«فشارهای دولتی» برای خاکسپاری پیکر سیمین بهبهانی در بهشت زهرا


پیکر سیمین بهبهانی شاعر ایرانی قرار است بامداد جمعه ۳۱ مرداد از مقابل تالار وحدت به سمت بهشت زهرای تهران تشییع ‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی بهبهانی درباره وصیت مادرش سیمین بهبهانی مبنی بر خاکسپاری در جوار همسر و نوه‌اش در امامزاده طاهر کرج گفت: «متاسفانه این امر مقدور نشد».

فریبرز رییس دانا، یکی از دوستان خانوادگی خانم بهبهانی و از اعضای کانون نویسندگان، ‌در مطلبی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده، نسبت به خاکسپاری پیکر سیمین بهبهانی در بهشت زهرا اعتراض کرده و آن را ناشی از فشارهای دولتی دانسته است.

گفت‌وگوی حسین قویمی با فریبرز رییس دانا درباره اعتراض به مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00
لینک مستقیم

فریبرز رییس دانا در بخشی از مطلب خود در فیس‌بوک چنین نوشته است:
«سیمین عزیزم وصیت تو فراموش شد. مراسم بدرقه و بدرود با تو از جلوی منزلت لغو شد و به تالار وحدت آمد و به جز آن به ما نیز گفتند اجازه حرف زدن هم در مراسم مادر ما را ندارید و سخنرانان تعیین شده‌اند و ترا به اتاقی تنگ و تاریک خواهند برد به نام مقبره خانوادگی که بر سر در آن اصلا نامی از فامیل تو و فرزندانت بر آن حک نیست».

وی افزوده است: سیمین جان مرا می‌شناسی خوب، و می‌دانی که باید هم واکنش من همین باشد. بار‌ها از این بابت مرا تشویق کرده‌ای: من و تقریبا همه دوستان کانون به انتخاب خودشان با تو از همین جا بدرود می‌گوییم و به احترام نام بلندت که خاتون غزل آزادی و از سرداران کانون نویسندگان ایران بودی در مراسم فردا و هیچ یک از مراسم تحمیلی ریاکارانه از این دست شرکت نخواهیم کرد. از نظر ما این خواست توست. شاید از نظر دیگران می‌بایست در تشریفات دولتی‌ای شرکتت می‌دادند که همین دیشب یکی از متولیانش گفته بود «امامزاده طاهر جای نویسنده و شاعر و مطرب و... نیست».

در گفت‌و‌گو با فریبرز رییس دانا در تهران، علت اعتراض او را پرسیدم.

فریبرز رییس دانا:

XS
SM
MD
LG