لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۳۱

فروش تلفن‌های همراه هوشمند از مرز يک ميليارد دستگاه عبور می‌کند


موسسه تحقيقات مالی و تجاری « دلويت» پيش بينی می کند که در سال ميلادی جديد تلفن های همراه هوشمند به يک کالای مصرف همگانی در سراسر جهان بدل خواهند شد.

اما با وجودی که فروش اين وسيله از مرز يک ميليارد دستگاه عبور خواهد کرد به احتمال فراوان فقط يک پنجم از صاحبان اين نوع موبايل ها از آن برای دسترسی به شبکه اينترنت استفاده خواهند کرد.

بر اساس پيش بينی های اين موسسه تعداد موبايل های هوشمند موجود در دست مردم، شامل تلفن های همراه دارای صفحه لمسی یا کیبوردی، تا پايان سال جاری به دو ميليارد دستگاه خواهد رسید.

دلايل اصلی فروش گسترده تر موبايل های هوشمند که تا دو سال پيش جزو وسايل ارتباطی نسبتا لوکس محسوب می شدند بهبود شبکه های ارتباطی خطوط تلفن موبايل و از سوی ديگر کاهش چشمگير بهای اين وسايل است.

بهای يک دستگاه موبايل « آی فون» محصول شرکت اپل هنوز هم بالاتر از ششصد دلار است و به همين خاطر بخش ويژه ای از خريداران حاضر هستند چنين بهايی را بپردازند. اما شرکت های ديگر سازنده موبايل های هوشمند مثل « نوکيا» و « اچ تی سی» موبايل های بسيار پيشرفته ای با دوربين های خوب، سيستم های عامل بسيار سريع و صفحه های با شفافيت بالا را به بهايی بسيار کمتر از «آيفون» به بازار عرضه می کنند.

طبق تحقيقات موسسه «دلويت» تاکنون حدود نيم ميليارد دستگاه موبايل هوشمند به بهای تقريبا صد دلار به فروش رفته است و طرح هايی در دست اجرا است که اين نوع موبايل ها را به بهای تقريبا پنجاه دلار برای خريداران در کشورهای در حال توسعه توليد کنند.

اما بررسی ها در چند کشور نشان می دهد که حدود يک پنجم از دارندگان اين وسايل پيشرفته هيچگاه و يا به ندرت برای دسترسی به شبکه اينترنت از آن استفاده می کنند. صدها ميليون نفر از دارندگان اين نوع موبايل ممکن است هيچگاه برای اتصال به شبکه اينترنت پولی نپردازند. اين گروه از مصرف کنندگان از موبايل های هوشمند برای همان مصارف ساده مثل تماس تلفنی و يا ارسال پيامک و يا حداکثر گرفتن عکس استفاده خواهند کرد.

بنابراين خريد دستگاه های موبايل هوشمند افزايش چشمگيری خواهد داشت ولی اين به آن معنا نيست که ميزان اشتراک برای دريافت خدمات اينترنت از طريق اين دستگاهها نيز با همين شتاب گسترش پيدا کند. شرکت های ارائه کننده ارتباطات تلفنی نبايد تصور کنند که هر خريدار موبايل هوشمند لزوما مبلغ بيشتری را برای دسترسی به اينترنت پرداخت خواهد کرد.

در عين حال تعداد زيادی از موبايل های هوشمند قديمی به نرم افزارهايی مجهز هستند که برای تماس موثر با شبکه های ارتباطی جديد و دريافت نرم افزارهای امروزی قابل استفاده نيستند. به همين خاطر صاحبان اين نسل از موبايل های هوشمند به خاطر هزينه بالای دسترسی به تازه ترين نسخه های موجود روی شبکه اينترنت ممکن است از اشتراک صرفنظر کنند.

و بالاخره هنوز هم پوشش شبکه اينترنت از طريق خطوط ارتباطی موبايل، موسوم به نسل سوم اينترنت 3G ، در خارج از محدوده شهرها مشکلات فراوانی دارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG