لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۳

سوسیالیست‌ها در انتخابات شهرداری‌های فرانسه شکست خوردند


نتیجه انتخابات شهرداری‌های فرانسه نشان می‌دهد که حزب سوسیالیست به رهبر فرانسوا اولاند، رییس جمهوری، ۴۲ درصد آراء را به دست آورده، در حالی که حزب مخالف دولت با ۴۹ درصد برنده این انتخابات بوده است. برای نخستین بار یک زن برنده انتخابات شهرداری پاریس شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، شهرهای با بیش از ده هزار نفر جمعیت به نامزدهای حزب راستگرای «اوام پی» - حزب مخالف دولت- رای داده‌اند و سوسیالیست‌ها بسیاری از کرسی‌های خود را در انتخابات شهرداری‌ها در سال ۲۰۰۸ از دست داده‌اند.

با این حال، حزب سوسیالیست توانسته است که شهرداری پاریس را از آن خود کند و «آن هیدالگو» ۵۴ ساله با ۵۴ درصد آراء به عنوان نخستین زن برای شهرداری پایتخت انتخاب شد. رقیب وی، ناتالی کوشیسکو موریزت با ۴۵ درصد آراء از حزب «او‌ام پی» در رده دوم قرار گرفت.

حزب راست افراطی «جبهه ملی» به رهبری ژان ماری لوپن توانسته است در شهرهای کوچک موفقیت به دست آورد و ۹ درصد آراء را از آن خود کند.

این بزرگ‌ترین پیروزی این حزب در تاریخ آن است. جبهه ملی ۱۲۰۰ کرسی شوراهای شهر را در فرانسه به دست آورده است.

خانم لوپن پس از اعلام نتایج انتخابات گفت: «روشن است که ما در حال وارد شدن به مرحله جدیدی هستیم، انحصار دو حزب بر سیاست‌های فرانسه در حال شکسته شدن است و ما از این پس نیروی سوم خواهیم بود».

سوسیالیست‌ها و محافظه کاران برای سال‌های طولانی زمام امور را در فرانسه به دست داشته‌اند.

رای گیری روز یکشنبه یک هفته پس از آن برگزار شد که نرخ بیکاری در فرانسه به رکورد جدیدی دست یافت و شمارش معکوس برای شکست حزب سوسیالیست آغاز شده است.

انتظار می‌رود که فرانسوا اولاند روز دوشنبه کابینه فرانسه را ترمیم کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حدود ۸۰ درصد فرانسوی‌ها خواستار کنار گذاشته شدن «ژان مارک ایرو» و جایگزینی وی با «مانوئل والس»، وزیر کشور، هستند. لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، نیز یکی از نامزدهای احتمالی نخست وزیری این کشور است.

رییس جمهوری فرانسه به دلیل مشکلات اقتصادی و سیاست‌های داخلی خود با پایین‌ترین میزان محبوبیت روبرو است و انتظار می‌رود که حزب راستگرای «او ام پی» در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری به موفقیت دست یابد.

این دو انتخابات قرار است در سال ۲۰۱۷ برگزار شوند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG