لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۱۷

دزدان دریایی سومالی یک کشتی ماهیگیری ایرانی را ربودند


نمایی از قایق‌های مورد استفاده دزدان دریایی سومالی برای حمله به کشتی‌های تجاری.

دزدان دریایی سومالی روز سه‌شنبه دوم خرداد یک کشتی ماهیگیری ایرانی را برای انجام حمله به کشتی‌های بزرگتر ربودند.

شهردار شهر «هابو» در منطقه نیمه مستقل پونتلند سومالی این خبر را اعلام کرده است. این منطقه در سال‌های گذشته یکی از پایگاه‌های اصلی دزدان دریایی سومالی برای حمله به کشتی‌های تجاری و ماهیگیری بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خدمه کشتی‌ها در سال‌های اخیر برخلاف توصیه مقام‌های کشتیرانی به سمت سواحل سومالی بیشتر نزدیک شده‌اند. دزدان دریایی نیز از پایگاه‌های خود در ساحل حملات کوچکی صورت می‌دهند تا شناورها را بربایند.

علی شیره، شهردار شهر هابو، به خبرگزاری رویترز گفته است:‌ «گروهی از دزدان دریایی سومالی یک کشتی ماهیگیری ایرانی را ربودند و از آن به عنوان کشتی مادر برای ربودن دیگر کشتی‌ها استفاده می‌کنند».

وی افزود که این کشتی ایرانی مجوز ماهیگیری در منطقه را ندارد.

ماهیگیران محلی از بازگشت کشتی‌های ماهیگیری فاقد مجوز به آب‌های سومالی عصبانی هستند و آنها را مقصر کاهش صید خود می‌دانند.

منطقه پونتلند همچنین دچار خشکسالی شدید است که این نگرانی را بوجود آورده است که منطقه شاخ آفریقا بار دیگر شاهد قحطی باشد.

دفتر بین‌المللی دریایی مستقر در لندن گفت: از ابتدای امسال سه مورد ربایش کشتی در منطقه رخ داده است؛ یکی از این موارد ناکام ماند چون خدمه کشتی خود را در یک اتاق امن محبوس کردند و به دو کشتی دیگر دور از سواحل سومالی شلیک شد.

دزدان دریایی سومالی در اوج فعالیت خود در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۳۷ حمله به کشتی‌های تجاری انجام دادند و صدها تن از خدمه آنها را به گروگان گرفتند.

در همان سال، یک گروه تحقیقاتی تخمین زد که هزینه جهانی دزدی دریایی بالغ بر هفت میلیارد دلار بوده است.

XS
SM
MD
LG