لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۲۸

تعطیلی دفا‌تر امانات آرامگاه امام هشتم شیعیان به دستور «مراجع امنیتی»


«دفا‌تر امانات» آرامگاه امام هشتم شیعیان در مشهد به دستور «مراجع امنیتی» و با هدف «تامین امنیت زائران» تعطیل شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی «آستان قدس رضوی» روز چهارشنبه ۱۸ آذر به نقل از عادل رضایی٬ مدیرکل حراست این آستان٬ خبر تعطیلی دفا‌تر مذکور را منتشر کرده است.

رضایی، «علت تعطیلی دفا‌تر امانات حرم مطهر را از مصوبات مراجع امنیتی» اعلام کرده و افزوده «این اقدام در راستای تکریم و تامین امنیت زائران انجام شده است».

وی در عین حال گفته که «تصمیم‌گیری در این زمینه توسط آستان قدس رضوی صورت نگرفته» و «ضرورت‌های امنیتی به علت تجمع زائران مقابل دفا‌تر امانات در مجاورت حرم علت تعطیل شدن این دفا‌تر» است.

باشگاه خبرنگاران جوان هم به نقل از یک «منبع آگاه» نوشته است که «نهادهای انتظامی توصیه کرده‌اند که در روزهای پایانی ماه صفر و ایام عزاداری امام حسن و امام رضا بخش امانات حرم تعطیل شود».

آن‌طور که این منبع آگاه گفته است: در پی این دستور٬ «در یک فاصله منطقی و ایمن از حرم رضوی٬ محلی ایجاد شده که زائران امانات خود را با پرداخت مبلغی اندک به آنجا تحویل می‌دهند».

در حالی که این منبع آگاه گفته بخش امانات تنها «چهار روز» تعطیل خواهد بود٬ مدیرکل حراست «آستان قدس رضوی» ادامه فعالیت این دفا‌تر را «منوط به آسیب‌شناسی و تصمیم‌گیری نهادهای مربوطه» دانسته است.

تعطیلی این دفا‌تر و انتقال آن به مکانی دیگر به همراه دریافت پول از زائران آرامگاه امام هشتم شیعیان با انتقاد‌هایی مواجه شده که به نظر می‌رسد بخشی از توضیحات مسئولان این آستان در همین رابطه است.

عادل رضایی در این زمینه گفته که «آستان قدس رضوی هیچ منفعت و نقشی در فعالیت شرکت خصوصی دریافت امانات ندارد».

رضایی افزوده است: «این دفا‌تر با توجه به فاصله‌ای که با حرم مطهر و محل‌های اجتماع زائران دارند، مشکلی را از نظر امنیتی ایجاد نمی‌کنند».

مسئولان شهر مشهد پیش‌بینی کرده‌اند طی چند روز آینده بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به مناسبت ۲۸ صفر سالروز درگذشت پیامبر اسلام و «شهادت» امام هشتم شیعیان وارد شهر مشهد شوند.

به نظر می‌رسد مراجع امنیتی به منظور کنترل وضعیت آرامگاه «امام رضا» در این ایام و جلوگیری از هر گونه اقدام «تروریستی» دستور تعطیلی «دفا‌تر امانات» را صادر کرده باشند.

آخرین حمله تروریستی در آرامگاه امام هشتم شیعیان در ۳۰ خرداد ۱۳۷۳ مقارن با روز عاشورا بود که طی آن ۲۶ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

مقام‌ها‌های جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر از آمادگی نهاد‌های امنیتی٬ نظامی و اطلاعاتی برای مقابله با «تهدید‌های امنیتی و تروریستی» خبر داده‌اند.

چندی پیش نیز یگان ویژه پلیس مانوری از پیش اعلام نشده در برخی خیابان‌های شهر تهران برگزار کرد که بازتاب‌های قابل توجهی داشت.

پس از حملات تروریستی پاریس٬ در شماری از وب‌سایت‌های خبری ایران خبری منسوب به «داعش» مبنی بر حمله انتقام‌جویانه به ایران و کشورهای دیگری چون روسیه و آمریکا به علت مبارزه با این گروه در سوریه منتشر شده بود.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG