لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۰

شرکت سونی ۱۰ هزار شغل را حذف می کند


به گفته سخنگوی سونی، اين شرکت طی پنج سال اخير در مجموع حدود ۵۲۰ ميليارد ين ضرر کرده است.
شرکت سونی پيش بينی می کند در طول سال مالی که اخيرا به پايان رسيده است حدود شش ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار ضرر خواهد داشت.

اين چهارمين سال پياپی است که اين شرکت متحمل ضرر مالی بزرگی می شود و زیان سال مالی اخير تقريبا دو برابر ميزان سال گذشته است.بخش اعظم اين ضرر مربوط به پرداخت ماليات مربوط به سرمايه های ثابت اين شرکت در آمريکا است.

شرکت ژاپنی سونی در بيانيه ای به منظور جلب اعتماد سرمايه گذاران و سهامداران اعلام کرده که در سال مالی آينده از طريق طرح های جديدی ميزان سودآوری خود را به ۱۸۰ ميليارد ين خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، شرکت سونی در نظر دارد حدود ۱۰ هزار شغل را که معادل شش درصد از کل کارکنان اين شرکت در سطح جهان است طی ماه های آينده حذف کند.

اين شرکت در بازار فروش تلويزيون با رقابت شديدی از سوی توليد کنندگان ديگر به خصوص شرکت های کره ای مثل سامسونگ روبرو است.

مديرعامل جديد شرکت سونی که کار خود را در ماه جاری آغاز کرده وعده داده است که بخش توليد تلويزيون اين شرکت را طی دو سال آينده احيا کند. فقط ضررهای ناشی از کاهش فروش تلويزيون سونی طی ۱۰ سال گذشته حدود ۱۰ ميليارد دلار به اين شرکت ضرر زده است.
سونی تنها شرکت ژاپنی توليد وسايل الکترونيک نيست که در سال های اخير با دشواری های فراوانی روبرو شده و ضرر فراوانی متحمل شده است. شرکت های ژاپنی ديگر مثل «شارپ» و «پاناسونيک» نيز در عرصه فروش تلويزيون و وسايل صوتی بخش زيادی از بازار خود را به شرکت های کره ای مثل « سامسونگ» و « ال جی» واگذار کرده اند.

قبل از اعلام خبر ضرر مالی بزرگ شرکت سونی حدود سه و نيم درصد از ارزش سهام اين شرکت کاسته شد. به گفته کارشناسان بازار محصولات الکترونيک، شرکت سونی در عرصه توليد و فروش محصولات موسيقی بخش زيادی از مشتريان خود را به شرکت اپل باخته و شرکت هايی نظير سامسونگ نيز بخشی از بازار فروش تلويزيون و وسايل پخش موسيقی را از انحصار شرکت سونی درآورده اند.

مديرعامل جديد سونی که از ماه جاری کار خود را آغاز کرده می گويد بخش هايی را که سودآور نيستند تعطيل خواهد کرد و از طريق اين اقدامات صرفه جويانه قدرت رقابت سونی در بازار محصولات الکترونيک را احيا خواهد کرد.

اين شرکت اميدوار است که در سال جاری مالی برای اولين بار پس از پنج سال نه تنها متحمل ضرر نشده بلکه سود خالص خود را به ۱۸۰ ميليارد ين برساند.

بر اساس بيانيه اخير شرکت سونی ضرر مالی سال گذشته از زمان تاسيس اين شرکت در سال ۱۹۴۶ تاکنون سابقه نداشته است. به گفته سخنگوی سونی، اين شرکت طی پنج سال اخير در مجموع حدود ۵۲۰ ميليارد ين ضرر کرده است.

ارزش مالی شرکت سونی در بازار سهام در سال ۲۰۰۰ بيش از ۱۲۵ ميليارد دلار بود ولی اکنون اين رقم به حدود ۲۰ ميليارد دلار سقوط کرده است. در مقابل ارزش مالی شرکت های رقيب سونی در سالهای اخير به شدت افزايش يافته است. به عنوان مثال ارزش مالی شرکت اپل اکنون حدود ۶۰۰ ميليارد دلار و ارزش مالی شرکت کره ای سامسونگ حدود ۱۷۰ ميليارد دلار است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، مديرعامل جديد سونی که موفقيت دستگاه های «پلی استيشن» را در کارنامه خود دارد، گروه جديدی از مديران را به اين شرکت آورده و شخصا مسئوليت بخش توليد تلويزيون در اين شرکت بزرگ را برعهده گرفته است.

کارشناسان بازار وسايل الکترونيک پيش بينی می کنند که بخش توليد تلويزيون سونی طی يک تا دو سال آينده کماکان متضرر خواهد شد. به نظر می رسد که در طرح احيا و سودآور کردن شرکت سونی، خط توليد تلويزيون جزو اولويت های اصلی است.

همزمان شرکت سونی قصد دارد حدود ۱۰ هزار نفر از کارکنان خود در سراسر جهان بکاهد. سال گذشته نيز اين شرکت از يک طرح مشترک با شرکت سامسونگ برای توليد صفحات الکترونيکی خارج شد و سهم خود را در اين طرح به قيمت ۵۰ ميليارد ين به فروش رساند.

خبرگزاری رويترز در پايان می نويسد که سونی تنها شرکت ژاپنی توليد وسايل الکترونيک نيست که در سال های اخير با دشواری های فراوانی روبرو شده و ضرر فراوانی متحمل شده است. شرکت های ژاپنی ديگر مثل «شارپ» و «پاناسونيک» نيز در عرصه فروش تلويزيون و وسايل صوتی بخش زيادی از بازار خود را به شرکت های کره ای مثل « سامسونگ» و « ال جی» واگذار کرده اند.

همزمان طی ماه های اخير موسسات بين المللی تعيين اعتبار مثل «موديز» و «استاندارد و پورز» به خاطر کاهش ميزان فروش و کاهش قيمت محصولات سونی از درجه اعتبار اين شرکت کاسته اند. اين عوامل احتمالا تلاش شرکت سونی برای توقف ضرر دهی و احيا خط توليد و فروش تلويزيون را با دشواری هايی روبرو خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG