لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۴

بحران در فوتبال اسپانیا: مربی تیم ملی یک روز قبل از آغاز جام جهانی اخراج شد


تیم ملی فوتبال اسپانیا همراه با تیم‌های ایران، مراکش و پرتغال در گروه بی قرار دارد.

فدراسیون فوتبال اسپانیا روز چهارشنبه ۲۳ خرداد یولن لوپتگی، مربی تیم ملی فوتبال این کشور، را به خاطر پذيرفتن سمت مربیگری باشگاه رئال مادرید که روز سه‌شنبه اعلام شد، از کار برکنار کرد.

در اسپانیا برخی با این تصمیم موافقند ولی دیگران می‌گویند که این اقدام وضعیت تیم را در آستانه مسابقات جام جهانی بدتر کرده است.

خبرگزاری رویترز از قول طرفداران تیم ملی اسپانیا می‌نویسد تمام تصمیم‌ها در این چند روز به شکل بسیار بدی اتخاذ و اجرا شده‌اند و مسلما به ضرر تیم ملی خواهد بود.

از یک طرف باشگاه رئال مادرید با اعلام خبر استخدام یولن لوپتگی درست چند روز قبل از جام جهانی منافع باشگاهی خود را در درجه اول قرار داده و پس از آن رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا در موقعیت بسیار دشواری قرار گرفت. در این میان هیچ‌کس به این فکر نکرد که چه تصمیمی برای تیم ملی بهترین است.

مانولو لاما، مفسر فوتبال در رسانه‌های اسپانیا، پیامدهای بحرانی این تصیم‌ها را این طور خلاصه کرد: «از این پس همه چیز روی شانه‌های بازیکنان تیم ملی خواهد افتاد. فقط آنها می‌توانند این آتش را خاموش کنند. بیش از هر زمان دیگری باید از بازیکنان تیم ملی حمایت کنیم».

اما ژاوی هرناندز، هافبک سابق باشگاه بارسلون و از ستاره‌های قبلی تیم ملی اسپانیا، معتقد است که فدراسیون فوتبال تصمیم درستی گرفته است.

او می‌گوید: «لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون، درست عمل کرده و در تلاش است که از منافع فدراسیون دفاع کند که بالاتر از موقعیت هر فردی است. شرایط دشواری بوده ولی به نظرم او تصمیم درستی گرفته است. بازیکنان تیم قبلا هم چنین وضعیتی را تجربه کرده‌اند و مطمئنم که در جام جهانی عملکرد خوبی خواهند داشت».

تیم ملی فوتبال اسپانیا همراه با تیم‌های ایران، مراکش و پرتغال در گروه بی قرار دارد. نخستین بازی تیم اسپانیا جمعه شب مقابل پرتغال برگزار می‌شود.

یولن لوپتگی در دوران مربیگری تیم ملی فوتبال اسپانیا دستاورد خوبی داشته است؛ اسپانیا در صدر گروه خود به جام جهانی می‌رود و از سال ۲۰۱۶ که مربیگری را از ویسنته دل بوسکه تحویل گرفت در هیچ‌یک از ۲۰ مسابقه این تیم شکست نخورده است.

اما اعلام خبر رفتن یولن لوپتگی به باشگاه رئال مادرید به جای زین‌الدین زیدان درست چند روز از اولین مسابقه تیم ملی اسپانیا بسیار بحث برانگیز شد. رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا اعلام کرد این تصمیم فقط چند دقیقه قبل از انتشار علنی آن به فدراسیون اعلام شد و در نتیجه فدراسیون «ناگزیر شد که در این مورد اقدام کند».

سرخیو راموس، نخستین بازیکن تیم ملی اسپانیا بود که به این تصمیم واکنش نشان داد. او در شبکه توئیتر نوشت: «ما تیم ملی هستیم و نماینده همه فوتبال دوستان و کشور. تعهد و مسئولیت ما در قبال شما است. دیروز، امروز و فردا با هم هستیم».

یولن لوپتگی ماه گذشته قرار داد مربیگری تیم ملی اسپانیا را تا سال ۲۰۲۰ تمدید کرد. ولی خبر پذیرش مربیگری باشگاه رئال مادرید که روز سه‌شنبه منتشر شد، همه چیز را تغییر داد.

از همان زمان شایعاتی در مورد آینده یولن لوپتگی منتشر شد. رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا به سرعت به اردوگاه آمادگی تیم ملی در روسيه رفت و به نظر می‌رسد در یک تصمیم‌گیری سریع با مشارکت همه اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال قرار می‌شود یولن لوپتگی از پست مربیگری تیم ملی برکنار شود.

مدتی پس از این تصمیم، فرناندو هیرو از بازیکنان برجسته تیم ملی اسپانیا در دهه‌های گذشته که مدیر فنی تیم ملی است به عنوان سرمربی موقت تیم اسپانیا در جام جهانی تعیین شد.

اکنون وظیفه و مسئولیت تیم ملی اسپانیا برای رویارویی با پرتغال که مهمترین مسابقه در مرحله گروهی است روی دوش فرناندو هیرو افتاده است. ولی اگر تیم ملی اسپانیا در این جام جهانی عملکرد خوبی ارائه ندهد مردم آن کشور یولن لوپتگی، رئیس فدراسیون فوتبال و مدیر باشگاه رئال مادرید را مسئول این ناکامی خواهند دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG