لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۰۳

گلشیفته فراهانی: به من گفتند ایران نیازی به هنرمند ندارد


گلشيفته فراهانی می گوید که تبعيد برای هنرش به مانند يک هديه بوده است.
گلشيفته فراهانی، ستاره معروف سينما که اين روزها يکی از فيلم های وی به نام «مرغ وخورشت آلو» در سينماهای آلمان و اتريش به زبان آلمانی اکران شده است، در گفت و گو با هفته نامه آلمانی «اشپيگل»، با اشاره به حال و هوای اين فيلم، از بازجویی های خود در ايران به خاطر بازی در فيلم آمريکایی «مجموعه دروغ ها»، چگونگی خروج از ايران و بالاخره زندگی در پاريس، سخن گفته است.

گلشيفته فراهانی در آغاز گفت و گو با مجله آلمانی اشپيگل به چگونگی گزينش خود برای بازی در فيلم «مرغ و خورشت آلو» که اين روزها در سينماهای آلمان و اتريش بر پرده است می پردازد و می گويد، مرجان ساتراپی، کارگردان اين فيلم، پس از ديدن فيلم «درباره الی» ساخته اصغر فرهادی، به او پيشنهاد می کند که در فيلم «مرغ و خورشت آلو» بازی کند و او هم می پذيرد.

خانم فراهانی، در پاسخ به پرسشی پیرامون دردسرهايی که فيلم آمريکايی «مجموعه دروغ ها» برای او به وجود آورد می گويد که پس از بازی در اين فيلم به ايران رفت و هنگامی که قصد داشت برای مقدمات فيلم ديگری به نام «شاهزاده پارسی» راهی لندن شود، در فرودگاه تهران، گذرنامه اش ضبط و مصادره شد و به اين ترتيب از سفر باز ماند.

وی سپس به دادگاه انقلاب احضار و به اقدام عليه امنيت ملی متهم می شود.

سوای اين به گفته گلشيفته فراهانی، بازی در فيلم هاليودی «مجموعه دروغ ها» از سوی دادگاه به مثابه همکاری با سازمان سی آی ای هم تلقی شد.

در ضمن زمانی که اين فيلم بر پرده سينماها می نشيند، اين بازيگر سرشناس سينمای ايران متهم می شود که برای مخدوش کردن وجه اسلام به خدمت سازمان سيا درآمده است.

گلشيفته فراهانی در گفت و گو با هفته نامه اشپيگل، با اشاره به بازجويی های متعدد خود در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران می گوید که بازجوی او گفته است: «خواست ما این است که شما ایران را ترک کنید چرا که کشور نیازی به هنرمند ندارد.»

وی می افزاید: وزارت اطلاعات ایران «جای وحشتناکی» است. من در آنجا چیزهایی گفتم که حتی درباره آنها از من سوال نشد. خیلی ترسیده بودم.

گلشیفته فراهانی سپس به موضوع ترک ناخواسته ايران می پردازد و می گويد که پدر و مادر و اعضای خانواده اش برای ديدار با او به پاريس می آيند ولی از آن جايی که در امور سياسی فعاليتی ندارد، تاکنون از سفر آنها جلوگيری به عمل نيامده است گرچه نمی داند که بعد چه پيش خواهد آمد؟

وی تاکید می کند که ما به دنبال راه هایی برای دمکراتیزه کردن کشور هستیم ولی شرایط سیاسی آن قدر پیچیده است که هیچ کسی نمی تواند پیش بینی کند محصول اصلاحات کی به بار می نشیند. من قبلا فکر می‌کردم احمدی‌نژاد شریر است، ولی‌ حالا دیگر به این هم اطمینان ندارم.

این بازیگر ایرانی سپس به فيلم «مرغ و خورشت آلو» اشاره می کند و می گويد در اين فيلم صحنه ای است که او بازيگر نقش اصلی را می بوسد و می افزايد: همين صحنه سبب شده که يکی از روزنامه های داخل ايران بنويسد که «گلشيفته فراهانی تمام پل ها را برای ورود به ايران خراب کرده است.»

او در بخش ديگری از اين مصاحبه به حمايت ريدلی اسکات، کارگردان و لئوناردو دی کاپريو، بازيگر سرشناس سينمای آمريکا پيش از ترک ايران اشاره می کند و می گويد که آنها از مایک نیول، کارگردان «شاهزاده پارسی» خواستند تا منتظر من باشد. اگر من به زندان می رفتم آنها از موقعیت و وجهه خود برای آزادی من استفاده می کردند، بویژه لئوناردو. ولی خوشبختانه کار به اینجا نکشید.

اين بازيگر ۲۸ ساله ايرانی در پاسخ به اين پرسش اشپيگل که زندگی در خارج از ايران را چگونه ارزيابی می کند؟ می گويد: در آغاز از خارج از ايران متنفر بود. ولی حال؛ زندگی در پاريس و اين واقعيت را که ديگر در ايران نيست، دوست دارد.

به گفته گلشيفته فراهانی، تبعيد برای هنرش به مانند يک هديه بوده است.

دیدن نظرات (۴۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG