لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۴۰

محبوبیت استالین در روسیه به بالاترین حد طی دهه‌های اخیر رسید


ژوزف استالین حدود سه دهه بر اتحاد شوروی حکومت کرد.

براساس نظرسنجی جدیدی که در سراسر روسیه انجام شده است، اکثریت مردم این کشور در مورد ژوزف استالین دیدگاه مثبتی دارند که بالاترین ميزان طی دو دهه اخیر است.

مرکز لوادا که بزرگترین موسسه نظرسنجی مستقل در روسیه است روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین در بیانیه‌ای گفت ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی گفتند برای استالین «احترام قائلند» ، «او را می‌ستایند» و یا «به او علاقمند» هستند.

این بالاترین میزان دیدگاه مثبت در مورد ژوزف استالین از زمان انجام اولین نظرسنجی در مورد محبوبیت او در سال ۲۰۰۱ است.

فقط ۹ درصد از پاسخ‌دهندگان در مورد او نظر منفی داشتند و یا گفتند از او متنفرند. ۲۱ درصد هم گفتند در مورد استالین بی‌تفاوت هستند.

ژوزف استالین حدود سه دهه بر اتحاد شوروی حکومت کرد. در اواخر دهه سی میلادی تحت حکومت او یک تصفیه وسیع صورت گرفت که به سرکوب شدید و اعدام‌های گسترده انجامید.

دو سال پس از این تصفیه و در آغاز جنگ جهانی دوم آلمان نازی بخش گسترده‌ای از خاک اتحاد جماهیر شوروی را تصرف کرد. این کشور در جنگ میلیون‌ها نفر تلفات داد. پیروزی بر آلمان در جنگ جهانی دوم هنوز برای بسیاری از مردم روسیه مایه افتخار است.

پس از مرگ استالین در سال ۱۹۵۳ دوره‌ای از آزادی محدود از راه رسید و مجسمه‌ها و سایر مظاهر کیش شخصیت او برچیده شدند.

ایوان کوریلا، کارشناس تاریخ روسیه و پرفسور دانشگاه اروپایی سنت پترزبورگ، به خبرگزاری آلمان گفت سه گروه از جمعیت روسیه که استالین را رهبر دوران سرکوب خشن در کشور نمی‌دانند عامل افزایش محبوبیت او هستند.

یک گروه دوران زمامداری ولادیمیر پوتین را احیاء اتحاد شوروی دوران استالین و نقطه پایان سال‌های متلاطم اصلاحات لیبرالی دهه نود میلادی می‌دانند.

گروه دیگر، درست در نقطه مقابل «استالین را بدیلی برای رژیم فعلی و نماد يک نظام سیاسی می‌دانند که در آن فساد مالی و سیاسی وجود ندارد و مقامات و دیوانسالاران به دلیل گرفتن رشوه و دزدیدن اموال دولتی مجازات می‌شوند».

و بالاخره، گروه سوم افرادی هستند که می‌خواهند به کشور خود مفتخر باشند که در دوران اخیر دستاوردهای چندانی نداشته است.

پروفسور کوریلا افزود: «استالین تجسم یک دوره قهرمانی از تاریخ معاصر است، دورانی که اتحاد شوروی در جنگ آلمان نازی را شکست داد، بمب اتمی ساخت و صنایع موشکی را توسعه داد».

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان/ش.ر/ ک.ر

دیدن نظرات (۴۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG