لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۰

يک سوئدی مسئول تحقيق درباره استفاده از سلاح شيميايی در سوريه شد


آکی سلستروم، دانشمند سوئدی
بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد،آکی سلستروم دانشمند سوئدی را به عنوان ریيس تيم تحقيق سازمان ملل درباره ادعای به کارگيری جنگ افزار شيميايی در جنگ داخلی سوريه تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، مارتن نسرکی، سخنگوی دبيرکل سازمان ملل متحد، روز سه شنبه ششم فروردين گفت: «سلستروم دانشمند خبره‌ای است و در مباحث خلع سلاح و امنيت بين الملل تجربه دارد.»

هنوز اسامی ديگر اعضای تيم تحقيق اعلام نشده است. روسيه خواستار آن شد که کارشناسانی از روسيه و چين نيز در تيم تحقيقاتی سازمان ملل درباره به کارگيری جنگ افزارهای شيميايی در جنگ داخلی سوريه حضور يابند. اما ويتالی چورکين نماينده روسيه در سازمان ملل متحد پس از آن گفت: «به احتمال زياد روسيه در تيم تحقيق نماينده‌ای نخواهد داشت.»

سلستروم، ریيس تيم بازرسان سازمان ملل در بازرسی از برنامه جنگ افزارهای شيميايی و بيولوژيکی عراق، در دهه نود قرن پيشين ميلادی بود. او همچنين عضو گروه محققان سازمان ملل متحد بود که سال ۲۰۰۲ به عراق بازگشت اما دليلی قاطع مبنی بر از سرگيری برنامه ساخت جنگ افزارهای ممنوعه در اين کشور نيافت.

سخنگوی دبيرکل سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد که تحقيق در سوريه فنی خواهد بود نه جنايی. او گفت که تيم تحقيقاتی در پی يافتن اين حقيقت خواهد بود که آيا جنگ افزارهای شيميايی در جنگ داخلی سوريه به کار رفته است يا نه و اين تيم در پی شناسايی طرف احتمالی استفاده کننده از اين جنگ افزار‌ها نخواهد بود.

سازمان ملل متحد هفته گذشته اعلام کرده بود که در ادعای دولت سوريه مبنی بر به کارگيری جنگ افزارهای شيميايی توسط مخالفان در منطقه خان العسل در شمال حلب تحقيق خواهد کرد.

هفته گذشته اصابت يک موشک اسکاد به منطقه خان العسل ۲۶ کشته و بيش از ۸۰ زخمی برجای گذاشت. تصاوير منتشره نشان از خفگی و سوختگی شماری از قربانيان دارند. دولت و مخالفان در سوريه يکديگر را متهم به دست داشتن در اين حمله و استفاده از جنگ افزار شيميايی در آن می‌کنند.

فرانسه و بريتانيا در نامه‌ای به‌بان گی مون خواستار آن شدند تا درباره به کارگيری جنگ افزارهای شيميايی در نبرهای پيشين در دو منطقه حومه دمشق و حمص نيز تحقيق شود.

مخالفان در سوريه مدعی شده بودند که نيروهای دولتی از جنگ افزارهای شيميايی در اين مناطق استفاده کرده‌اند.

اما‌ بان گی مون پنجشنبه تاکيد کرد که تحقيق در درجه نخست در منطقه خان العسل متمرکز خواهد شد.

در صورت اثبات به کار گيری جنگ افزارهای شيميايی در سوريه احتمال دارد با تحولاتی ريشه‌ای در سياست بين المللی درباره اين کشور روبرو شويم.

پيش‌تر باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا، هشدار داده بود که استفاده دولت سوريه از جنگ افزارهای شيميايی عليه مخالفان «خط قرمز» است که دخالت آمريکا را موجب خواهد شد.

مقام‌های سوری بار‌ها تاکيد کرده‌اند «حتی اگر» جنگ افزارهای شيميايی در اختيار داشته باشند «هيچ‌گاه» آن را در نبرد با مخالفان استفاده نخواهند کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG