لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۱

دادستانی سوئد روز جمعه ۲۰ اسفند اعلام کرد حاضر است در لندن از جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس که به تعرض جنسی متهم شده است بازجویی کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادستانی سوئد پیشتر حاضر نشده بود در لندن با آقای آسانژ مصاحبه کند.

جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است. ماریانه نای، دادستان سوئد گفت دلیل تغییر موضع دادگستری سوئد این است که حکم برخی از جرایم او در ماه اوت منقضی می‌شود.

خانم نای در بیانیه‌ای گفت: «من همیشه بر این نظر بوده‌ام که مصاحبه با او (جولیان آسانژ) در سفارت اکوادور، کیفیت بازجویی را تضعیف می‌کند. و به هر حال در صورتی که در آینده دادگاهی تشکیل شود، او باید به سوئد بیاید».

دادستان سوئد افزود: «در حال حاضر زمان اهمیت زیادی دارد. من احتمال بروز نواقص در بازجویی و احتمال مفید نبودن این مصاحبه برای پیشبرد پرونده را می‌پذیرم».

دادستانی سوئد ماه اوت ۲۰۱۰ دستور بازداشت جولیان آسانژ را صادر کرد. او هنوز در مورد تجاوز، تعرض جنسی و توسل به زور در مورد دو شاکی زن به طور رسمی تفهیم اتهام نشده است.

کارین روزاندر، سخنگوی دادستانی سوئد گفت اتهامات تعرض و توسل به زور پس از پنج سال، و اتهام تجاوز پس از ده سال منقضی می‌شود.

جولیان آسانژ اتهامات مطرح شده از سوی این دو زن را رد می‌کند.

در همین حال کریستین هرافنسون، سخنگوی ویکی لیکس گفت تصمیم دادستانی سوئد برای جولیان آسانژ یک پیروزی است اما از تاخیر در پذیرفتن این پیشنهاد انتقاد کرد.

او گفت: «فکر می‌کنم چهار سال و نیم تاخیر دادستان سوئد برای رسیدن به چنین ارزیابی غیرقابل قبول است. او مدعی شده بود نمی‌تواند به لندن بیاید برای اینکه برخلاف قانون است. ولی حالا روشن شد که این استدلال ساختگی بوده است».

ماریانه نای دادستان سوئد گفت روز جمعه درخواست مصاحبه در لندن و گرفتن نمونه دی ان‌ای را به وکلای آقای آسانژ ارسال کرده است.

او افزود درخواست کسب اجازه برای مقامات اکوادور نیز فرستاده شده است.

وزارت خارجه بریتانیا گفت: «طبق قانون آماده کمک به دادستانی سوئد است».

پر ساموئلسون، یکی از وکلای آقای آسانژ، با استقبال از تصمیم دادستان سوئد گفت جولیان آسانژ به احتمال زیاد این درخواست را می‌پذیرد.

او گفت اوایل روز جمعه با او صحبت کرده است.

آقای ساموئلسون به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «این چیزی است که ما بیش از چهار سال آن را مطالبه کرده بودیم. جولیان آسانژ می‌خواهد مصاحبه کند تا بی‌گناهی‌اش ثابت شود».

هفته گذشته جولیان آسانژ از دادگاه عالی سوئد خواسته بود در حکم بازداشتش تجدید نظر کند و دادگاه عالی سوئد اوایل هفته جاری از دادستان کل در مورد این پرونده استعلام کرده بود.

پر ساموئلسون گفت احتمالا دادستانی کل سوئد به ماریانه نای دستور داده تا برای تعیین تکلیف پرونده به لندن سفر کند. سخنگوی دفتر دادستانی سوئد در این مورد توضیحی نداد.

جولیان آسانژ که از ماه ژوئن ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور پناهنده شده گفت قصد رفتن به سوئد را ندارد.

او افزود ضمانتی وجود ندارد که سوئد او را برای بازجویی در مورد افشای صد‌ها هزار سند محرمانه توسط ویکی لیکس به آمریکا مسترد نکند.

حکم پیگرد کیفری جولیان آسانژ شهروند استرالیایی در آمریکا به قوت خود باقی است.

کریستین هرافنسون، سخنگوی ویکی لیکس گفت پیشنهاد دادستان سوئد به این معنی نیست که آقای آسانژ می‌تواند به این زودی از سفارت اکوادور خارج شود.

او افزود: «ما باید در مورد تحقیقات کیفری که در آمریکا در جریان است محتاط باشیم».

دادستانی سوئد دخالت آمریکا در پرونده قضایی علیه جولیان آسانژ را تکذیب کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG