لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۳

مردم سوییس به احداث نیروگاه‌های اتمی جدید «نه» گفتند


عکس آرشیوی است.

مردم سوییس روز یکشنبه به احداث نیروگاه‌های جدید اتمی در این کشور رای منفی دادند. این تصمیم در راستای اتخاذ استراتژی کاهش مصرف انرژی و افزایش تولید برق از منابع بادی و خورشیدی گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، تقریبا ۵۸.۲ درصد رای‌دهندگان در نظرسنجی روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت، از ممنوعیت احداث نیروگاه‌های اتمی جدید حمایت کردند. با وجود این، پنج نیروگاه فعال تا زمانی که وضعیت آنها ایمن تشخیص داده شوند فعلا در مدار خواهند بود.

پیش از این، آلمان نیز در پی وقوع فاجعه نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن در سال ۲۰۱۱، تصمیم به تعطیل کردن همه ۱۷ راکتور اتمی‌اش تا سال ۲۰۲۲ گرفته بود.

هفته گذشته، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری جدید فرانسه، اعلام کرد که به برنامه گسترش نیروگاه‌های اتمی متعهد است، اما انتصاب نیکولاس هولت، که منتقد برنامه‌های هسته‌ای است، به عنوان وزیر انرژی این کشور، تعهد رییس‌جمهوری را زیر سوال برد.

تولید برق در سوییس عمدتا وابسته به نیروگاه‌های برق-آبی است، اما نیروگاه‌های هسته‌ای نیز حدود یک سوم برق این کشور را تولید می‌کنند.

ماه نوامبر گذشته، مردم سوییس به برنامه حذف کل نیروگاه‌های هسته‌ای تا سال ۲۰۲۹ رای منفی دادند. طبق این برنامه، قرار بود نخستین نیروگاه سال آینده از مدار خارج شود.

تشکل‌های طرفدار محیط زیست از استراتژی جدید دولت که روز یکشنبه تایید شد به طور گسترده حمایت کرده‌اند.

به گفته رییس حزب سبز لیبرال سوییس، تصمیم به کاهش نیروگاه‌های هسته‌ای «یکی از مهم‌ترین تقاضاهای» این حزب است که تولید داخلی انرژی و سرمایه‌گذاری در این صنعت را افزایش خواهد داد.

دولت سوییس بیان کرده است بهبود استانداردهای ایمنی به این معنی است که ساختن نیروگاه های جدید دیگر از نظر هزینه مقرون به صرفه نیست و به نیروگاه‌های ۱۸ میلیارد دلاری در انگلیس اشاره کرده است که ساخت آن تا حد زیادی وابسته به یارانه‌های عمومی خواهد بود.

در طرف مقابل، مخالفان هشدار داده‌اند که این طرح پر هزینه خواهد بود و امنیت انرژی را به مخاطره می‌اندازد.

استراتژی جدید سوییس همچنین شامل هدف‌گذاری برای کاهش بیشتر آلاینده‌های دی اکسیدکربن ناشی از خودروها و همچنین کاهش مصرف انرژی و برق است.

تولید برق از منابع تجدیدپذیر مانند باد و آب در آینده در جهت حفظ منافع ملی این کشور خواهد بود. حمایت مالی از طرح‌های بهبود راندمان انرژی در ساختمان‌ها نیز در آینده تقویت خواهد شد.

دیگر کشورهای اروپایی نظیر دانمارک، ایتالیا، و آلمان نیز گام‌هایی مشابه در راستای تغییر سیاست‌های انرژی برداشته‌اند، اما هیچ‌کدام موفق به جلب آرای عمومی در این امر نشده‌اند، موضوعی که سوییس را از دیگر کشورها متمایز می‌کند.

به عقیده تحلیلگران، اینکه دقیقا چه زمانی سوییس نیروگاه‌های هسته‌ای را کنار می‌گذارد بستگی به این موضوع دارد که آیا قیمت‌ها در بازار انرژی سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های موجود را توجیه‌پذیر می‌کند یا نه.

به هرحال، احتمالا تا سال ۲۰۳۰ این امر اتفاق نخواهد افتاد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG