لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۵۷

تانک های سوری به يک شهر ديگر در مرز با ترکيه حمله کردند


بشار اسد (راست) همراه با ژنرال علی حبیب (وسط) وزیر دفاع پیشین سوریه و داوود راجحه، وزیر دفاع جدید.
همزمان با فشارهای بين المللی بر سوريه برای توقف کشتار معترضان، تانک های ارتش اين کشور روز سه شنبه به شهری در ۳۰ کيلومتری مرز با ترکيه هجوم برده و حملات جديدی را عليه مخالفان بشار اسد آغاز کردند.

گزارش خبرگزاری رويترز به نقل از شاهدان عينی حاکی است که نفربرهای زرهی و تانک های ارتش سوريه روز سه شنبه وارد شهر «بنش» شدند.

خودروهای زرهی ارتش همچنين در سومين روز تهاجم به شهر «ديرالزور» وارد مرکز اين شهر نزديک به عراق شدند. يکی از شاهدان عينی در باره علت حمله به شهر بنش گفته است که «کل شهر پس از مراسم افطار در ماه رمضان در تظاهرات شبانه شرکت می کنند.»

ساکنان ديرالزور نيز گفته اند که تانک ها پس از اشغال «حويقه» در نزديکی اين شهر، از ناحيه جنوب ديرالزور وارد مرکز آن شده اند. نيروهای امنيتی و نظامی با حمله به خانه ها اقدام به بازداشت و دستگيری افراد متهم به شرکت در تظاهرات می کنند.

يکی از شاهدان عينی به نام «عیاض» می گويد که نيروهای نظامی پس از پاکسازی يک منطقه به سراغ منطقه ديگر می روند.

سوريه از پنج ماه پيش دستخوش نا آرامی های گسترده و اعتراض های پياپی به رژيم بشار اسد است که در جريان آن، بيش از دو هزار نفر کشته شده اند.

رژيم اسد که مورد حمايت جمهوری اسلامی ايران و حزب الله لبنان است تحت فشارهای شديد بين المللی قرار دارد و در تازه ترين رخداد، کشورهای عربستان، بحرين و کويت روز دوشنبه سفرای خود را از دمشق فراخواندند.

همچنين روز سه شنبه، داود احمد اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه به سوريه سفر کرد تا پيام «قاطع» رجب طيب اردوغان، نخست وزير اين کشور، را به بشار اسد اعلام کند.

بر اساس گزارش های منتشره، پيام نخست وزير ترکيه حاوی اين پيام هشدار آميز است که «صبر آنکارا» از خشونت نيروهای امنيتی و نظامی سوريه عليه معترضان به سر آمده است.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نيز از همتای ترکيه ای خود خواسته است تا به سوريه فشار وارد آورد که «نيروهای ارتش را به پادگان ها بازگرداند.»

فعالان حقوق بشر و هواداران معترضان سوريه در يک صفحه فيس بوک با عنوان «انقلاب ۲۰۱۱ سوريه» از داود احمد اوغلو خواسته اند تا با حضور در مسجد «الميدان» دمشق برای اجابت خواسته های مردم سوريه «دست به دعا بردارد.»

همزمان با فشارهای بين المللی بر دمشق، بشار اسد، رييس جمهور سوريه، با صدور فرمانی، ژنرال علی حبيب را از مقام وزارت دفاع برکنار و «داود راجحه» ۶۴ ساله را که از فرماندهان پيشين اين کشور بوده است را به جای وی منصوب کرد.

اقدام رييس جمهور سوريه تازه ترين اقدام وی برای اجرای «اصلاحات» در اين کشور عنوان شده است.

بشار اسد روز يکشنبه با دفاع از عملکرد نيروهای نظامی و امنيتی اين کشور عليه تظاهرکنندگان گفت که دولت وظيفه دارد تا با «ياغی ها» مقابله کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG