لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۰۷

فرمانده شورشیان جنوب افغانستان کشته شد


صبح روز یکشنبه جسد ملاداد الله درملاء عام در استان قندهار به نمايش گذاشته شد.

مقامات دولتی افغانستان و برخی منابع طالبان روز یکشنبه تایید کردند که ملا داد الله، فرمانده کل شورشيان طالبان در جنوب افغانستان کشته شده است.


صبح روز یکشنبه جسد ملاداد الله درملاء عام در استان قندهار به نمايش گذاشته شد. اسدالله خالد، استاندار قندهار به خبرنگاران گفته است که ملا دادالله با همکاری مردم در شهرستان گرمسير استان هلمند کشته شده است.


خبرگزاری محلی پژواک از قول يک منبع در محل نمايش جسد ملا دادالله گفته است که دو روز قبل نيروهای امنيتی بر کاروان اين فرمانده طالبان حمله کرده و در نتيجه جسد او از ميان يک جوی آب به دست آمده است. منابعی در گروه طالبان نيز خبر کشته شدن ملادادالله را تاييد کرده اند.خبرگزاری محلی پژواک از قول يک منبع در محل نمايش جسد ملا دادالله گفته است که دو روز قبل نيروهای امنيتی بر کاروان اين فرمانده طالبان حمله کرده و در نتيجه جسد او از ميان يک جوی آب به دست آمده است. منابعی در گروه طالبان نيز خبر کشته شدن ملادادالله را تاييد کرده اند.

پيش از اين قاری يوسف احمدی گفته بود که ملادادالله زنده است اما ساعاتی پس از ادعای او، منابع ديگری طالبان خبر کشته شدن ملادادالله را تاييد کرده و گفته اند که او در استان آشوب زده هلمند کشته شده است.


ملا دادالله از فرماندهان ارشد طالبان در جنوب افغانستان بود که روابط نزديکی با ملاعمر رهبر گروه طالبان داشت.


او در قتل های اخير خبرنگاران افغان از جمله سربريدن اجمل نقشبندی نقش داشت. گزارش ها حاکی از آن است که آقای نقشبندی خبرنگار افغان حدود يک ماه قبل به دستور ملا دادالله سر بريده شد.


ملادادالله به عنوان يک سرباز در سال ۱۹۹۴ ميلادی به طالبان پيوست. وی چند ماه پس از تشکيل طالبان و در جنگ هرات با اسماعيل خان ، در پی انفجار يک مين کنار جاده ای پای چپ خود را از دست داد.


ملا دادالله پس از سقوط کابل توسط طالبان در سال ۱۹۹۶ و در جنگ های شمال به عنوان يک جنگجو خود را در درون طالبان مطرح کرد.


اما پس از کشتار دسته جمعی بيش از ۱۳۰ تن از هزاره های شيعه مذهب در استان باميان در سال ۲۰۰۰ ميلادی ، دادالله به فرمان ملا عمر رهبر طالبان و به جرم نسل کشی خلع سلاح و از فرماندهی بخش بزرگی از طالبان کنار زده شد.


پس از سقوط رژيم طالبان در اواخر ۲۰۰۱ ميلادی، دادالله برای بار دوم به طالبان پيوست اما اين بار به عضويت شورای ده نفری اين گروه در آمد و به عنوان سخنگوی ملاعمر فعاليت خود را در داخل افغانستان آغاز کرد.


در جريان نبرد با تروريسم ، دادالله زمانی به چهره مهم برای دولت افغانستان و همپيمانان غربی آن در آمد که در ۱۲ مارس سال ۲۰۰۵ ميلادی مسوليت حمله انتحاری به خودرو حامل صبغت الله مجددی، رييس جمهوری اسبق و رييس مجلس سنای افغانستان را برعهده گرفت.


اين حمله در پايتخت افغانستان و در مرکز شهر روی داد. چند ماه بعد ، خبر کشته شدن دادالله در رسانه ها پيچيد اما او اين خبر را تکذيب کرد و در يک نوار ويديويی که در شبکه تلويزيونی الجريزه پخش شد، دادالله اعلام کرد که زير فرمان رهبر القاعده و زير چتر اين گروه در افغانستان فعاليت خواهد کرد.


در دو سال اخير مسوليت حملات انتحاری را ملا دادالله بر عهده می گرفت. اين دومين فرمانده بلندپايه طالبان است که در يک سال اخير در جنوب افغانستان کشته می شود.


پيش از اين ملا اختر محمد عثمانی که فرد سوم شورای رهبری طالبان خوانده می شد ، در پی عمليات نيروهای ائتلاف در استان هملند کشته شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG