لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۰

وزیر نیروی ایران: تهرانی‌ها «دو برابر» متوسط کشور آب مصرف می‌کنند


وزير نيروی جمهوری اسلامی ايران می‌گويد که رشد سرانه مصرف آب در تهران سه درصد است و تهرانی‌ها دو برابر متوسط کشور آب مصرف می‌کنند.

حميد چيت‌چيان روز چهارشنبه ۲۶ شهريورماه در نشست هفتگی سخنگوی دولت با ارائه گزارشی از وضعيت مصرف آب در شهر تهران اظهار داشت: «ما در تهران حدود ۲۵ درصد از آب شرب مصرفی در کشور را توليد و مصرف می‌کنيم. جمعيت تهران ۱۲ درصد جمعيت کل کشور است و اين به معنای آن است که تهرانی‌ها دو برابر متوسط مصرف آب کشور مصرف دارند».

به گزارش خبرگزاری فارس، وی همچنين توضيح داد که مصرف آب شرب تهران در سال قبل بالغ بر يک ميليارد و ۳۰ ميليون متر مکعب بوده است، رشد جمعيت تهران در حدود ۱.۸ درصد بوده است اما رشد سرانه مصرف آب به سه درصد بالغ می‌شود.

همزمان با سخنان وزير نيرو، خبرگزاری مهر گزارش داده است که مخزن ۹۶۰ ميليون مترمکعبی سد «لار» که يکی از پنج سد تامين کننده آب شرب تهران است، هم اکنون فقط ۳۰ ميليون متر مکعب آب دارد و از اين ميزان، تنها ۱۸ ميليون متر مکعب آن قابل استحصال و استفاده است.

وزير نيرو نيز با اشاره به وضعيت سدهای تهران گفته است: ذخيره سدهای ما در سال گذشته ۷۱۶ ميليون متر مکعب بود که امروز اين ميزان به ۳۵۵ ميليون متر مکعب کاهش يافته است و اين به اين معناست که ذخيره آب نصف شده است.

به گفته چيت‌چيان، ميزان بارندگی در سال جاری بيش از ۳۰ درصد کاهش يافته است و ظرفيت تهران برای انتقال آب به اتمام رسيده و تنها راه، مديريت مصرف آب است.

دولت ایران برای مواجهه با بحران آب پايتخت، در نظر دارد آب از سد ماملو به تهران منتقل کند.

هيات وزریران جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه تصويب کرد که بودجه‌ای ۳۰۰ ميليارد ريالی برای پروژه انتقال آب سد ماملو به تهران تخصيص داده شود.

سد ماملو در ۳۰ کيلومتری جنوب شرقی تهران، در شهرستان پاکدشت واقع است که بيشتر برای تامين آب کشاورزی زمين‌های مستعد ورامين، پاکدشت و جنوب تهران ساخته شده است، اما اخيرا دولت اعلام کرد که مصرف آب بخش کشاورزی را نصف خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ايسنا، محمد حسين شريعتمدار مشاور عالی وزير جهاد کشاورزی ايران روز ۱۵ شهريورماه اعلام کرد که از مهر ماه سال جاری سهم آب کشاورزی در کشور تقريبا به نصف می‌رسد.

کشاورزان ايران در سال گذشته حدود ۹۰ ميليارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی استفاده کرده‌اند که قرار است اين رقم به ۵۰ ميليارد متر مکعب کاهش يابد.

معصومه ابتکار ریيس سازمان محيط زيست ايران می‌گويد که ۹۳ درصد آب مصرفی کشور به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

هم اکنون چندين استان ايران با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنند که وضعيت برخی شهرها از جمله تهران در وضعيت «قرمز» قرار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG