لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۲۸

پادشاه تایلند، دارنده عنوان طولانی‌ترین سلطنت جهان، درگذشت


بهومیبول آدولیادی پادشاه تایلند یکی از متمول‌ترین افراد جهان بود.

بهومیبول آدولیادی پادشاه تایلند که در کشورش جایگاهی خداگونه و پدروار داشت و طی چندین دهه بحران در داخل و خارج از کشور برای تایلند منبع ثبات بود روز پنجشنبه ۲۲ مهر در سن ۸۸ سالگی درگذشت و به این ترتیب طولانی‌ترین سلطنت جهان به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کاخ سلطنتی تایلند اعلام کرد او در بیمارستانی در شهر بانکوک که طی سال‌های اخیر برای معالجات گوناگون در آنجا بستری بود، در آرامش درگذشت.

بهومیبول آدولیادی در دوران هفتاد ساله سلطنتش به نمادی ورای پادشاهی مشروطه کشور بدل شد. در این سال‌ها حکومت‌های گوناگونی روی کار آمده و سرنگون شدند ولی او همیشه از موقعیت و نفوذ خود برای حفط یکپارچگی و وحدت در کشور استفاده کرد.

او با پیکر نحیف و لحن آرامش از چنان احترام و نفوذی برخوردار بود که در دوره‌های سخت مثل وقوع کودتاهای نظامی و یا شورش‌های مسلحانه با سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌های سنجیده‌اش توانست کشور را آرام کند.

از نظر اکثریت جمعیت بودایی تایلند او شخصیتی مقدس تلقی می‌شد. ولی با روسای حکومت‌های نظامی، نخست‌وزیران و مقامات دربار که هنگام ملاقات با او زانو می‌زدند رفتار فروتنانه‌ای داشت. او همیشه به مناطق دورافتاده و روستاهای فقیر کشور سفر و با مردم دیدار می‌کرد. پادشاه تایلند چندین ساز موسیقی می‌نواخت و با بزرگان موسیقی جاز آمریکا از جمله بنی گودمن ساز زده است.

بهومیبول ثروتمند‌ترین پادشاه و یکی از متمول‌ترین افراد جهان بود. مجله اقتصادی فوربز در سال ۲۰۱۱ ثروت او را حدود ۳۰ میلیارد دلار تخمین زد.

وی طی یک دهه گذشته به خاطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در مجامع عمومی ظاهر نمی‌شد و اکثر اوقات در بیمارستان بستری بود. همسرش ملکه سیریکیت نیز از مدت‌ها پیش بیمار بوده و به ندرت در مجامع علنی شرکت کرده است.

از زمان وقوع کودتاهای نظامی اخیر در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ جناح‌های سیاسی رقیب در تایلند برای کسب و تثبیت قدرت خود به کاخ سلطنتی روی آوردند و برخی از سیاستمداران مخالفان خود را به توهین به مقام سلطنت متهم کردند که در تایلند جرم بسیار سنگینی تلقی می‌شود.

هر چند بهومیبول آدولیادی ادعا می‌کرد که از انتقاد مبرا نیست ولی قوانین سلطنتی تایلند که سختگیرانه‌ترین قوانین جهان هستند در سال‌های اخیر همواره اجرا شده و بر اساس آن هر فردی که به مقام سلطنت توهین کند ۱۵ سال زندانی می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، نخست‌وزیر تایلند روز پنجشنبه اعلام کرد بر اساس قانون اساسی تایلند پس از مرگ پادشاه ما‌ها واجیرالونگکورن ولیعهد او به سلطنت می‌رسد.

با درگذشت بهومیبول آدولیادی اکنون الیزابت دوم ملکه بریتانیا عنوان طولانی‌ترین دوران سلطنت را دارد. او در سال ۱۹۵۲ به سلطنت رسید.

بهومیبول آدولیادی پنجم دسامبر ۱۹۲۷ در کمبریج ماساچوست زمانی که پدرش شاهزاده ماهیدول در رشته پزشکی در دانشگاه هاروارد تحصیل می‌کرد متولد شد.

تایلند از سال ۱۹۳۲ یک کشور مشروطه سلطنتی است که طبق قانون اساسی قدرت سیاسی در دست نخست‌وزیر و پارلمان کشور است. پادشاه رییس حکومت است و «جایگاهی درخور احترام و عبادت» دارد.

بهومیبول آدولیادی در سال ۱۹۴۶ و پس از کشته شدن برادرش آناندا ماهیدول پادشاه ۲۰ ساله تایلند به ضرب گلوله‌ای که به سر او شلیک شده بود به سلطنت رسید. نحوه قتل پادشاه ماهیدول تاکنون در پرده ابهام باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG