لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۲۴

دونالد ترامپ در سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر: نمی‌توان آمریکا را مرعوب کرد


دونالد ترامپ و همسرش ملانیا در مراسمی که در کاخ سفید برگزار شد یک دقیقه سکوت کردند.

دونالد ترامپ در اولین مراسم یادبود حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر که در دوران ریاست‌جمهوری او برگزار می‌شود روز دوشنبه ۲۰ شهریور گفت برای تک تک سه هزار نفری که ۱۶ سال پیش در این روز جان باختند «روح زنده و زیبای آمریکا از اندوه گریست».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای ترامپ در سخنرانی خود در مقر پنتاگون، یکی از اهداف حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ ، از این مناسبت برای دادن هشدار شدیدی به تروریست‌ها استفاده کرد و گفت: «آمریکا را نمی‌توان مرعوب کرد».

او گفت کسانی که چنین کاری بکنند به فهرست طولانی دشمنان نابود شده آمریکا خواهند پیوست.

دونالد ترامپ و همسرش ملانیا در مراسمی که در کاخ سفید برگزار شد درست همزمان با لحظه وقوع حملات به برج‌های دو قلوی مرکز تجارت جهانی یک دقیقه سکوت کردند. گروهی از مقامات ارشد دولت و کاخ سفید در این مراسم که هر سال به مناسبت حملات یازده سپتامبر برگزار می‌شود، شرکت داشتند.

بر اثر اصابت چند هواپیمای مسافربری ربوده شده توسط تروریست‌ها به برج‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک و مقر پنتاگون حدود سه هزار نفر کشته شدند.

دونالد ترامپ که اهل نیویورک است و زمان وقوع حملات در آن شهر بود گفت این حملات از حمله نیروهای ژاپنی به پایگاه پرل هاربر در جریان جنگ جهانی دوم بدتر بود چون هدف آن غیرنظامیان بودند.

او وعده داد که هیچ‌گاه چنین حملاتی تکرار نخواهند شد.

آقای ترامپ در مراسم بعدی که در مقر پنتاگون برگزار شد گفت: «تروریست‌هایی که به ما حمله کردند فکر می‌کردند می‌توانند ما را مرعوب و روحیه ما را تضعیف کنند. اما آمریکا را نمی‌توان مرعوب کرد».

جیمز متیس وزیر دفاع و ژنرال جوزف دانفورد رییس ستاد ارتش آمریکا نیز در این مراسم شرکت داشتند.

آقای ترامپ افزود وقتی آمریکا متحد باشد «هیچ نیرویی در جهان نمی‌تواند ما را شکست دهد».

او در عین حال سعی کرد به خانواده افرادی که در این حملات جان باخته‌اند، دلداری دهد.

او گفت: «ما می‌دانیم خانواده‌ها هر روز که می‌گذرد به عزیزان از دست رفته خود فکر می‌کنند. امروز تمام ملت آمریکا در اندوه شما شریک است. روح زنده و زیبای آمریکا برای تک تک کسانی که در آن روز جان باختند گریست».

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که دونالد ترامپ در موضعگیری پیرامون حملات یازده سپتامبر سابقه ضد و نقیضی دارد. او بارها با اشاره به این حملات بر مقاومت و واکنش شهر نیویورک تاکید کرده ولی در عین حال در مورد آنچه که آن روز انجام داده و دیده است ادعاهای ناموثقی مطرح کرده است.

او از واکنش شجاعانه پلیس، آتش‌نشانی و سایر سرویس‌های اضطراری و امداد شهر نیویورک قدردانی کرده است. ولی در عین حال از مدیریت این حمله توسط پرزیدنت جورج دبلیو بوش انتقاد و او را متهم کرده که نتوانسته است امنیت آمریکا را تضمین کند.

او در عین حال ادعاهای مشکوکی در مورد حوادث یازده سپتامبر مطرح کرده و به طور مشخص وقتی در مورد مسلمانان صحبت کرده گفته است که همزمان با فرو ریختن برج‌های مرکز تجارت جهانی، در شهر جرسی واقع در ایالت نیوجرسی «هزاران نفر شادی می‌کردند». ولی در فیلم‌های خبری مربوط به آن روزها هیچ نشانه‌ای از جشن و شادی مسلمانان دیده نمی‌شود.

آقای ترامپ گفته است که در این حملات «صدها دوست» خود را از دست داده و در خاک‌روبی آوار شرکت کرده است. اما او تاکنون اسامی دوستانش را که در آن حملات کشته شده‌اند اعلام نکرده است و فقط اشاره کرده که یک کشیش کاتولیک را که هنگام انجام وظیه در اداره آتش‌نشانی شهر نیویورک جان خود را از دست داد می‌شناخته است.

XS
SM
MD
LG