لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۳۳

دونالد ترامپ در جشن ۱۴ ژوئیه پاریس شرکت خواهد کرد


سفر دونالد ترامپ (چپ) به دعوت امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، صورت می‌گیرد.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه هفتم تیرماه اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در مراسم نظامی روز باستیل که ۱۴ ژوئیه در پاریس برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد و این را نشانه‌ای از تمایل دو طرف به گسترش و تحکیم مناسبات با وجود اختلاف بر سر مسئله محیط‌زیست توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید و دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کردند که دونالد ترامپ این دعوت رهبران فرانسه را پذیرفته است.

در مراسم باستیل امسال، در عین حال یادبودی برای ورود نیروهای آمریکایی به جنگ جهانی اول که صد سال پیش اتفاق افتاد گنجانده شده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: «دو رهبر مناسبات و همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و روابط اقتصادی را توسعه خواهند داد».

به نظر می‌رسد که امانوئل مکرون در عین بهبود روابط با روسیه می‌کوشد همکاری‌ها با آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم را گسترش دهد.

ولی اختلاف دو رهبر پس از تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن آمریکا از معاهده بین‌المللی محیط زیست مشهود بود.

یک دیپلمات فرانسوی گفت: «ورای اختلاف نظرهای ما در مورد مسائلی از جمله محیط‌ زیست، این تصمیم نشان‌دهنده قوت مناسبات بین دو طرف در زمینه مسائلی مثل مبارزه با تروریسم و تعهد دو طرف به دخالت در مناطق بحرانی و جنگی است».

پس از آمریکا، فرانسه دارای بزرگترین نیرو در ائتلاف بین‌المللی علیه گروه «خلافت اسلامی» در عراق و سوریه است.

در مراسم روز باستیل هزاران تن از پرسنل نیروهای زمینی، دریایی و هوایی فرانسه در بلوار شانزه لیزه رژه می‌روند. در مراسم امسال واحدهایی از نیروهای مسلح آمریکا در کنار نظامیان فرانسوی رژه خواهند رفت.

در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۷۸۹ در آغاز انقلاب کبیر فرانسه جمعیت وسیعی از مردم شهر پاریس به زندان باستیل که محل نگهداری مخالفان رژیم سلطنتی بود، حمله کردند.

برنامه دیدار دونالد ترامپ از بریتانیا با وجود دعوت رسمی از وی در جریان سفر ترزا می به واشنگتن در ماه ژانویه، هنوز قطعی نشده است.

احتمال داده می‌شود که در صورت سفر دونالد ترامپ به بریتانیا اعتراضات گسترده‌ای انجام شود. همین احتمال در مورد دیدار او از فرانسه نیز وجود دارد.

XS
SM
MD
LG