لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۸

دونالد ترامپ ورود افراد «تراجنسیتی» به ارتش آمریکا را ممنوع می‌کند


دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا

رییس‌جمهوری آمریکا در نظر دارد ورود افراد تراجنسیتی در هر مقام و مسئولیتی را به نیروهای مسلح ممنوع کند و گفته است ورود این افراد به ارتش «هزینه‌های پزشکی سنگینی در بر خواهد داشت و باعث اختلال می‌شود».

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ این موضوع را صبح روز چهارشنبه چهارم مرداد در یک پیام توئیتری اعلام کرد ولی نگفت افراد تراجنسیتی که هم اکنون در ارتش هستند از این پس چه وضعیتی پیدا خواهند کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا در بخشی از پیام خود نوشت پس از مشورت با «ژنرال‌ها و کار‌شناسان نظامی» دولت «نخواهد پذیرفت که افراد تراجنسیتی از این پس در هر مقام و مسئولیتی در ارتش خدمت کنند».

او افزود: «نیروهای مسلح ما باید روی پیروزی‌های قاطع و موثر تمرکز کند و نباید فشار ناشی از هزینه‌های سنگین پزشکی و اختلالی را که افراد تراجنسیتی به وجود می‌آورند به آن تحمیل کرد».

طبق اطلاعاتی که چند مقام دفاعی ارائه داده‌اند در حال حاضر حدود ۲۵۰ تراجنسیتی در نیروهای مسلح در حال معالجه و انتقال به جنسیت مطلوب خود هستند و یا طبق قوانین استخدامی وزارت دفاع تغییر جنسیت آن‌ها تایید شده است.

از سال گذشته که اشتون کار‌تر وزیر دفاع وقت آمریکا قانون ممنوعیت پذیرش افراد تراجنسیتی در ارتش را لغو کرد، به این افراد اجازه داده شد که علنا و آزادانه در ارتش خدمت کنند.

از اول اکتبر سال گذشته امکانات پزشکی در اختیار این پرسنل قرار داده شده و آنها اجازه پیدا کرده‌اند که در چارچوب قوانین استخدامی وزارت دفاع جنسیت خود را تغییر دهند.

اشتون کار‌تر در عین حال تا اول ماه ژوئیه امسال به نیروهای مسلح آمریکا فرصت داده بود تا سیاست‌های مشخصی برای افرادی که تراجنسیتی تلقی می‌شوند تعیین کند به شرط آنکه این افراد از نظر جسمی و پزشکی شروط پیوستن به نیروهای مسلح را داشته باشند و حداقل ۱۸ ماه از نظر جنسیتی وضعیت ثابتی داشته باشند.

اخیرا فرماندهان نیروهای مسلح اعلام کردند که پذیرش افراد تراجنسیتی به تعویق می‌افتد.

نکات اصلی مورد بحث این است که آیا افراد ترا جنسیتی که اکنون در صفوف نیروهای مسلح هستند مشکلات پزشکی و یا ملاحظات دیگری دارند که مانع فعالیت کامل و یا عدم انطباق آن‌ها با شروط جسمانی و پزشکی پرسنل ارتش شود.

به گفته مقامات دفاعی آمریکا، فرماندهان نیروهای مسلح در عین حال می‌خواهند نحوه برخورد با این افراد را مورد بازبینی قرار داده و مشخص کنند آیا آنها مورد تبعیض قرار گرفته و یا مشکلات انضباطی داشته‌اند.

این مقامات نمی‌توانند در مورد جزییات تصمیم‌گیری و نتیجه بررسی‌های درونی وزات دفاع صحبت کنند و ترجیح دادند نام‌شان در گزارش فاش نشود.

انتظار می‌رفت که از سال جاری آن دسته از افراد تراجنسیتی که حداقل ۱۸ ماه در وضعیت جنسی «پایداری» باشند بتوانند به نیروهای مسلح بپیوندند.

ماه گذشته جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا تاخیر شش ماهه در پذیرش افراد تراجنسیتی در نیروهای مسلح را تصویب کرد. تصویب این مقررات موجب نگرانی فعالان و مدافعان حقوق تراجنسیتی‌ها شده است.

وزیر دفاع پیشین آمریکا پارسال به نقل از تحقیقات مرکز پژوهشی «راند» گفته بود که حدود دو هزار و ۵۰۰ فرد تراجنسیتی جزء پرسنل فعال نیروهای مسلح آمریکا هستند و در میان نیروهای ذخیره ارتش نیز حدود هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد آمارگیری شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG