لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۸

دونالد ترامپ تهدیدات «ناگوار و دردناک» علیه مراکز یهودی‌ در آمریکا را محکوم کرد


دونالد ترامپ گفته که «برای ریشه‌کن کردن نفرت و تبعیض و اهریمن هنوز باید کارهای زیادی انجام داد».

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه سوم اسفند در قاطعانه‌ترین اظهارنظر خود تاکنون در مورد موج اخیر تهدیدات علیه مراکز یهودیان در سراسر آمریکا، یهودی‌ستیزی را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مرکز جامعه یهودیان آمریکای شمالی اعلام کرد که چندين مرکز یهودیان روز دوشنبه به خاطر تهدید به بمبگذاری مجبور شدند ساختمان‌های خود را تخلیه کنند.

بر اساس گزارش‌ها سنگ قبر حدود ۱۷۰ قبر نيز در گورستانی در سن لوئیس در ایالت میسوری تخریب شده‌اند.

دونالد ترامپ خطاب به خبرنگاران گفت: «تهدیدات ضدیهودی که جامعه یهودیان و مراکز و جوامع آنها را هدف گرفته، ناگوار و دردناک است و یادآوری غم‌انگیزی است از اینکه برای ریشه‌کن کردن نفرت و تبعیض و اهریمن هنوز باید کارهای زیادی انجام داد».

او این سخنان را در پایان دیدارش از موزه ملی تاریخ آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در شهر واشینگتن ایراد کرد که در آن علیه نژادپرستی نیز صحبت کرد.

این سخنان نشان‌دهنده تغییر لحن آقای ترامپ است که هفته گذشته حاضر نشد صراحتا تهدیدات علیه جامعه یهودیان را محکوم کند و حتی با خبرنگارانی که در این مورد از او سئوال می‌کردند با عصبانیت رفتار کرد.

به گفته یکی از مسئولان مرکز جامعه یهودیان آمریکای شمالی، ۱۱ مرکز جامعه یهودیان از جمله در هیوستون، شیکاگو و میلواکی روز دوشنبه از طریق تماس تلفنی به بمبگذاری تهدید شدند که بعدا معلوم شد همه آنها جعلی بوده‌اند.

در این رابطه هیچ فردی بازداشت یا مجروح نشده است. اف‌بی‌آی، پلیس فدرال، اعلام کرد که این تهدیدها را به عنوان «موارد نقض حقوق مدنی» مورد تحقیق قرار خواهد داد.

قبل از تهدیدهای روز دوشنبه، طی سال جاری میلادی سه موج دیگر از تهدید به بمبگذاری صورت گرفته بود.

به گزارش مرکز جامعه یهودیان آمریکای شمالی، تاکنون ۶۹ مورد از تهدید به بمبگذاری در ۵۴ مرکز یهودیان در ۲۷ ایالت آمریکا و یک ناحیه کانادا گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تمامی مراکز یهودیان پس از تهدیدهای روز دوشنبه فعالیت عادی خود را از سر گرفته‌اند.

قبل از سخنان روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، کاخ سفید در بیانیه‌ای فقط به محکوم کردن «تنفر و خشونت با انگیزه نفرت» بسنده کرد و به تهدیدات علیه مراکز و جوامع یهودیان هیچ اشاره‌ای نکرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده بود که رییس‌جمهور ترامپ «کاملا روشن کرده است که این اقدامات غیرقابل پذیرش هستند».

گروه‌های یهودیان از کاخ سفید به خاطر صدور بیانیه‌ای به مناسبت روز بین‌المللی هولوکاست در ماه گذشته که در آن هیچ اشاره‌ای به یهودیان نشده بود، انتقاد کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG