لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۲۹

حمله تند دونالد ترامپ به مقاله انتقادی یک «مقام ناشناس» در نیویورک تایمز


دونالد ترامپ صبح روز پنجشنبه با لحنی خشمگینانه به مقاله منتشر شده در نیویورک تایمز واکنش نشان داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در واکنش به مقاله یک «مقام ناشناس دولتش» در روزنامه نیویورک تایمز که مدعی است گروهی از مقامات دولتی علیه رئیس‌جمهوری توطئه کرده‌اند به شدت حمله کرد.

این مقام ناشناس در بخشی از مقاله خود می‌نويسد که «بخشی از یک نیروی مقاومت است که در داخل دولت کار می‌کند و هدفش مهار اقدامات خطرناک دونالد ترامپ است».

روز پنجشنبه ۱۵ شهریور در واشنگتن گمانه زنی‌ها در مورد هویت نویسنده این مقاله بالا گرفته و تعدادی از مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری، دفتر مایک پمپئو، وزیر خارجه، و دان کوتس، مدیر اداره امنیت ملی، دخالت در نگارش این مطلب را تکذیب کردند.

دونالد ترامپ صبح روز پنجشنبه با لحنی خشمگینانه در شبکه توئیتر نوشت: «دولت پنهان، جناح چپ و ابزار اصلی آنها یعنی اخبار رسانه‌های جعلی دچار جنون شده و نمی‌دانند چه بکنند».

او چهارشنبه شب در پیام دیگری در شبکه توئیتر نوشت: «اگر این شخص بی‌شهامت واقعا وجود دارد نیویورک تایمز به خاطر امنیت ملی باید او را به سرعت به دولت تحویل دهد».

عنوان مقاله «مقام دولت ترامپ» در نیویورک تایمز: من بخشی از نیروی مقاومت در دولت ترامپ هستم.
عنوان مقاله «مقام دولت ترامپ» در نیویورک تایمز: من بخشی از نیروی مقاومت در دولت ترامپ هستم.

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید، نویسنده این مقاله را «ترسو» خواند و گفت: «باید کار درست را انجام داده و استعفا دهد».

مقامات کاخ سفید حاضر نشدند در مورد ادعاهای دونالد ترامپ از جمله زیرپا گذاشتن مصالح امنیت ملی توسط نویسنده مقاله و یا تحویل دادن او به دولت اظهار نظر کنند.

به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران، نحوه برخورد عصبی و تند دونالد ترامپ با این موضوع در حقیقت تاییدکننده ادعاهای نویسنده ناشناس مقاله است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول دو منبع مطلع از این ماجرا که حاضر نشدند نام‌شان در گزارش قید شود می‌افزاید دونالد ترامپ از کارکنان کاخ سفید و مشاورانش خواسته است نویسنده مطلب را شناسایی کنند.

در این دوران پر آشوب، آمریکایی‌ها باید بدانند که افراد بالغی هم در اطاق هستند. ما دقیقا شرایط فعلی را درک کرده و می‌پذیریم و تلاش می‌کنیم کار درست را انجام دهیم حتی وقتی که دونالد ترامپ این کار را نمی‌کند.
بخشی از مقاله «یک مقام ناشناس دولت ترامپ» در نیویورک تایمز

در تازه‌ترین مورد از جنجال‌های دولت دونالد ترامپ مشاوران سیاسی نزدیک او تلاش می‌کنند که هویت نویسنده را کشف کنند.

ولی در عین حال این مقاله سئوالاتی را به میان کشیده که طی یک سال گذشته بدون سر و صدا در واشینگتن مطرح بوده است.

آیا واقعا کنترل امور در دست دونالد ترامپ است؟ و آیا یک قوه مجریه با این حد از اختلاف برای کشور خطرناک نیست؟

جان برنان، رئیس سابق سیا و از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ، مضمون این نامه را «سرپیچی فعال» توصیف کرد که «محصول وفاداری به کشور است».

او در بخشی از مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت: «قوه مجریه‌ای که در آن افراد از رئیس کل تبعیت نمی‌کنند نمی‌تواند به کارش ادامه دهد. نمی‌دانم دونالد ترامپ چه واکنشی نشان خواهد داد. یک شیر زخمی جانور خطرناکی است و دونالد ترامپ اکنون زخمی است».

نویسنده ناشناس این مقاله می‌گوید بخشی از یک نیروی مقاومت است که با هوشیاری کامل در داخل دولت کار می‌کند. او در بخشی از مطلب می‌نویسد: «بسیاری از افرادی که دونالد ترامپ آنها را منصوب کرده است متعهد شده‌اند که ضمن دفاع از نهادهای دمکراتیک، تا زمانی که او رئیس‌جمهور است برخوردهای نسنجیده دونالد ترامپ را مهار کنند».

«در این دوران پر آشوب، آمریکایی‌ها باید بدانند که افراد بالغی هم در اطاق هستند. ما دقیقا شرایط فعلی را درک کرده و می‌پذیریم و تلاش می‌کنیم کار درست را انجام دهیم حتی وقتی که دونالد ترامپ این کار را نمی‌کند».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG