لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۴۲

ترامپ فرمان جلوگیری از ورود «تروریست های رادیکال اسلام گرا » را امضاء کرد


برنامه دولت ترامپ این است که تعداد پناهجویان مورد پذیرش را به سقف ۵۰ هزار نفر کاهش دهد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا روز جمعه هفتم بهمن یک فرمان اجرایی برای سختیگری بیشتر در راستای جلوگیری از ورود «تروریست های رادیکال اسلام گرا» امضا کرد.

به گزارش فاکس نیوز، دونالد ترامپ روز جمعه در محل وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، دو فرمان اجرایی امضا کرده است.

رییس جمهوری آمریکا گفته است: ما تدابیر تازه سختیگرانه ای در خصوص گزینش (کسانی که وارد آمریکا می شوند) را اتخاذ کردیم تا از ورود تروریست های اسلام گرای رادیکال به امریکا جلوگیری کنیم.

دونالد ترامپ تاکید کرده است: ما می خواهیم فقط کسانی را در کشور خود بپذیریم که از کشور ما حمایت می کنند و عمیقا مردم ما رادوست دارند.

هنوز جزییات این فرمان منتشر نشده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید بر اساس پیش‌نویس این فرمان که یک نسخه از آن را به دست آورده است، ورود اتباع ایران و شش کشور دیگر به مدت حداقل ۹۰ روز متوقف می‌شود

طبق این گزارش همچنین پذیرش پناهندگان سوری تا مدت نامحدودی ممنوع خواهد شد، ضمن اینکه برنامه گسترده‌تر پذیرش پناهجویان به مدت ۱۲۰ روز متوقف می‌شود.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده داده بود که روند «تحقیقات گسترده» بویژه برای کسانی که از کشورهای حامی تروریسم خواهان سفر به آمریکا هستند به اجرا در می‌آورد.

دولت او این اختیار را دارد تا مشخص کند سالانه چه تعداد پناهجو وارد خاک آمریکا شود؛ او می‌تواند هر زمان که خواست این برنامه را متوقف کند.

برنامه پذیرش پناهجویان بلافاصله پس از حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ متوقف شد و تنها چند ماه بعد دوباره از سر گرفته شد.

ایالات متحده در سال مالی گذشته، ۸۴ هزار و ۹۹۵ پناهنده را پذیرفت که ۱۲ هزار و ۵۸۷ نفر آنها از سوریه بودند. دولت باراک اوباما سقف پذیرش پناهجو در سال مالی جدید را ۱۱۰ هزار نفر تعیین کرده بود.

بر اساس این فرمان اجرایی، برنامه دولت ترامپ این است که تعداد پناهجویان مورد پذیرش را به سقف ۵۰ هزار نفر کاهش دهد.

این فرمان می‌گوید به رغم توقف برنامه پذیرش پناهجویان، ایالات متحده ممکن است افرادی را به صورت موردی و در راستای «منافع ملی» بپذیرد و دولت به بررسی درخواست‌های مربوط به افرادی که مدعی آزار مذهبی هستند ادامه می‌دهد، به شرط اینکه «ثابت کنند که مذهب آنها... در کشورشان در اقلیت است».

این استثناء می‌تواند راه پذیرش مسیحیان از کشورهای اسلامی را همچنان باز نگه دارد.

آقای ترامپ هفته گذشته به تلویزیون «ای‌بی‌سی» گفته بود که این فرمان اجرایی، «ممنوعیتی برای مسلمانان نیست. ولی کشورهایی را در بر می‌گیرد که درگیر اقدامات تروریستی گسترده‌ای هستند... کشور ما به اندازه کافی مشکل دارد، حال مردمی که (به آمریکا) می‌آیند، در بسیاری موارد یا در برخی موارد، به دنبال ویرانی گسترده هستند».

رییس‌جمهوری آمریکا برخی از پناهجویان را افرادی دارای «مقاصد شیطانی» دانست و گفت که «ما این را نمی‌خواهیم. آنها متعلق به گروه حکومت اسلامی هستند. آنها در پوشش کاذب می‌آیند».

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش دیگری خبر داده که موضع دونالد ترامپ درباره پناهجویان، راه ایرانیان برای رسیدن به آمریکا از طریق اتریش را مسدود کرده است.

بر اساس این گزارش، اتریش درهای خود را به روی ۳۰۰ ایرانی غیرمسلمان که امیدوار بودند از این کشور به عنوان پایگاهی برای رفتن به ایالات متحده استفاده کنند بسته است.

به نوشته آسوشیتدپرس، این نخستین تلاطم ناشی از تلاش دولت ترامپ برای کاهش تعداد پذیرش پناهجویان است.

بر اساس یک برنامه ۲۷ ساله که از سوی کنگره برای کمک به یهودیان شوروی سابق تصویب شد، اتریش تا همین اواخر به عنوان مسیر عبوری برای یهودیان، مسیحیان و بهاییان ایرانی عمل می‌کرد که در ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و برای اقامت در آمریکا تایید می‌شدند.

مقام‌های آمریکایی با این افراد در اتریش مصاحبه می‌کردند چون امکان این کار در ایران وجود نداشت. ولی ایالات متحده در روزهای اخیر طرح موسوم به «برنامه لاتنبرگ برای ایرانی‌ها» را متوقف کرده است. هنوز مشخص نیست این برنامه چه زمانی از سر گرفته می‌شود.

توماس شنول، سخنگوی وزرات امور خارجه اتریش، گفته است کشورش پس از آن این محدودیت را اعمال کرد که «مقام‌های آمریکایی به ما گفتند سفر افراد به ایالات متحده که در قالب این برنامه، از اتریش ویزا گرفته‌اند باید تا مدتی متوقف شود».

دیدن نظرات (۵۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG