لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۲۰

ترامپ: ایران در حال به زانو در آمدن و فروپاشی بود، برجام آن را نجات داد


دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی توئیتر بسیار فعال است.

رییس‌جمهوری آمریکا ظرف ۱۲ ساعت با فرستادن سه پیام توئیتری، شدیدا ایران را مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد که «ایران در حال به زانو در آمدن و فروپاشی بود ولی آمریکا با توافق اتمی، آن را نجات داد.»

دونالد ترامپ بامداد روز پنجشنبه ۱۴ بهمن به وقت آمریکا در توئیتی نوشت: ««ایران در حال به زانو در آمدن و فروپاشی بود تا اینکه آمریکا در قالب توافق اتمی به آن جانی دوباره بخشید: با ۱۵۰ میلیارد دلار!»

اشاره وی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است که تیرماه پارسال میان تهران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا به دست آمد و بر اساس آن، ایران بسیاری از فعالیت‌های هسته‌ایش را متوقف کرد و در مقابل تحریم‌های بین المللی علیه آن لغو شدند.

آقای ترامپ از مخالفان این توافق است و بارها در زمان مبارزات انتخاباتی‌اش گفته بود که این «بدترین معامله ممکن» است و در صورت انتخاب شدن به عنوان رییس‌جمهوری، آن را پاره می‌کند.

در حالی که جمهوریخواهان مخالف توافق اتمی با تهران از جمله آقای ترامپ، میزان دسترسی جمهوری اسلامی به دارایی‌های بلوکه شده خود را بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار عنوان کرده‌اند، دولت باراک اوباما این رقم را حدود ۵۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

برخی از مقام‌های ایران از ارقام کمتری سخن به میان آورده‌اند. این در حالی است که گزارش‌ها حاکی است پول ناشی از فروش نفت ایران همچنان با دشواری‌های زیادی در اختیار تهران قرار می‌گیرد.

رییس‌جمهوی آمریکا در توئیتی دیگر در ارتباط با ایران، به موضوع آزمایش موشکی اخیر جمهوری اسلامی اشاره کرد و اخطار مشاور امنیت ملی‌اش را تکرار کرد.

وی نوشت که «ایران به خاطر آزمایش موشک بالستیک به طور رسمی تحت نظر قرار گرفته است. باید از آمریکا به خاطر توافق بدی که امضاء کرده است سپاسگزار باشد».

وزیر دفاع ایران تایید کرده که ایران آزمایش موشکی انجام داده است ولی می‌گوید که این آزمایش نقض قطعنامه شورای امنیت و برجام نیست.

مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، عصر چهارشنبه شدیدا به ایران اخطار داد و گفت که «ایران اکنون جسورتر شده است»، و«از امروز، رسما به ایران اخطار می‌دهیم.»

رییس جمهوری آمریکا اواخر دیشب به وقت این کشور، توئیت دیگری در رابطه با ایران نوشت و این بار تهران را به تلاش برای کنترل بیشتر عراق متهم کرد.

وی اظهار داشت: «ایران به سرعت در حال به کنترل در آوردن بیشتر و بیشتر عراق است حتی با وجود اینکه آمریکا سه تریلیون دلار در این کشور هدر داده است. واضح است خیلی وقت پیش!»

دیدن نظرات (۱۸۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG