لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۴۰

ترامپ به نمایندگان زن «پیشرو» دمکرات کنگره: خاک آمریکا را ترک کنید


اظهارات دونالد ترامپ با انتقاد دمکرات‌ها روبرو شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۲۳ تیرماه در توئیتی خطاب به گروهی از نمایندگان زن «پیشرو» دمکرات کنگره گفت که آنها باید به «کشورهای ورشکسته و پر از جرم و جنایتی» برگردند «که از آنجا آمده‌اند».

دونالد ترامپ در توئیت خود نوشت: «خیلی جالب است نمایندگان زن "پیشرو" دمکرات عضو کنگره، که اصالتا متعلق به کشورهایی هستند که حکومت‌هایی کاملا فاجعه‌بار دارند و از بدترین، فاسدترین و نالایق‌ترین حکومت‌ها در روی کره زمین هستند (اگر اساسا قائل به این باشیم که این کشورها حکومت‌ فعال دارند)، حالا با صدای بلند و بدخواهانه به مردم ایالات متحده، بزرگترین و قدرتمندترین کشور روی زمین، می‌گویند که چطور باید حکومت‌مان را اداره کنیم».

آقای ترامپ گفته است: «چرا بر نمی‌گردید و به کشورهایی کمک نمی‌کنید که از آنجا آمده‌اید و ورشکسته و پر از جرم و جنایت هستند. بعد برگردید و به ما نشان دهید که چطور این کار را کردید».

وی اضافه کرده است: «این کشورها بدجوری به کمک شما احتیاج دارند، به اندازه کافی در رفتن سریع نیستید. مطمئنم که نانسی پلوسی خیلی خوشحال خواهد شد تا سریعا ترتیبات این سفر آزاد را بدهد!»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ این مسئله را نادیده گرفته است که همه این زنان، شهروند آمریکا هستند و به جز یکی، بقیه آنها در خاک این کشور متولد شده‌اند.

اشاره وی تقریبا به طور مشخص به الکساندریا اوکاسیو- کورتز نماینده نیویورک و متحدان وی در مجلس نمایندگان است که معروف به «این دار و دسته» هستند. دیگر افراد این گروه را ایلهان عمر، نماینده مینه‌سوتا، آیا پرسلی از ماساچوست و رشیده طلیب از میشیگان تشکیل می‌دهند.

خانم کورتز تبار پورتوریکویی دارد ولی متولد برانکس نیویورک است. پرسلی نخستین زن سیاهپوست عضو مجلس نمایندگان از ماساچوست متولد سین‌سیناتی است. ایلهان عمر نیز متولد سومالی است ولی از کودکی در یک اردوگاه جنگزده‌ها در کنیا بزرگ شد و در ۱۲ سالگی به آمریکا مهاجرت کرد. وی با استفاده از برنامه‌های تلویزیونی در آمریکا زبان انگلیسی را فراگرفت و سرانجام همراه خانواده‌اش در میناپولیس ساکن شد.

اظهارات دونالد ترامپ با انتقاد دمکرات‌ها روبرو شده است.

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به توئیت آقای ترامپ گفته که او می‌خواهد «دوباره آمریکا را سفید کند». جاستین آماش، نماینده جمهوریخواه از ایالت میشیگان، که اخیرا اعلام کرد این حزب را ترک می‌کند، اظهارات آقای ترامپ را «نژادپرستانه و نفرت‌انگیز» خواند.

اوکاسیو‌-کورتز گفته‌های رئیس‌جمهوری را تقبیح کرد و گفت: «آقای رئیس‌جمهور، کشوری که من از آن آمدم و کشوری که همه ما به آن سوگند یاد کردیم، ایالات متحده است. شما عصبانی هستید، چرا که نمی‌توانید آمریکایی را تصور کنید که ما هم در آن هستیم».

الیزابت وارن، نامزد درون گروهی دمکرات‌ها برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، هم گفته است: «بگذارید درباره این اظهارنظر زننده صریح باشیم: یک حمله نژادپرستانه و بیگانه‌هراسی علیه نمایندگان زن دمکرات عضو کنگره».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ک.ر

دیدن نظرات (۷۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG