لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۲۸

دونالد ترامپ: آمریکا اصلا نباید در خاورمیانه حضور می‌داشت


دونالد ترامپ می‌گوید جنگ با گروه‌های مختلف صدها سال است که ادامه دارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه با دفاع از تصمیم خود برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، گفته که آمریکا نباید اصلا در خاورمیانه حضور می‌داشت.

دونالد ترامپ در رشته توئیتی به انتقادات شدید از تصمیمش واکنش نشان داده و گفته که تمرکز وی بر روی یک «چشم‌انداز گسترده» است که شامل درگیر شدن نیروهای آمریکایی در «جنگ‌های بی‌پایان احمقانه» در خاورمیانه نمی‌شود.

دونالد ترامپ گفت جنگ با گروه‌های مختلف صدها سال است که ادامه دارد و آمریکا اصلا نباید در خاورمیانه حضور می‌داشت.

وی تاکید کرد: «جنگ‌های احمقانه بی‌پایان دیگر برای ما تمام شد».

رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی آمریکا از شمال شرق سوریه خارج می‌شوند.

این تصمیم در آستانه عملیات هوایی و زمینی گسترده ارتش ترکیه علیه این منطقه کردنشین گرفته شد و جمهوریخواهان هوادار آقای ترامپ به شدت از آن انتقاد کردند.

ترکیه از روز چهاشنبه ۱۷ مهرماه عملیات گسترده هوایی و زمینی خود را علیه مناطق کردنشین سوریه در شمال این کشور آغاز کرد.

رجب طیب اردوغان رئيس‌جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه هدف اصلی این عملیات، نابودی «تروریسم» در جنوب ترکیه است، مدعی شده که حمله ارتش این کشور موجب حفظ تمامیت ارضی سوریه نیز خواهد شد. ‎

خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره اظهارات ترامپ که می‌گوید آمریکا اصلا نباید درگیر جنگ‌های خاورمیانه می‌شد، نوشته است این گفته با سیاست درازمدت آمریکا برای نگه داشتن هزاران سرباز در منطقه استراتژیک خاورمیانه در تضاد است و حتی برخی جمهوریخواهان نیز تصمیم وی را محکوم کرده‌اند.

سناتور لیندسی گراهام از متحدین نزدیک ترامپ در این زمینه لب به انتقاد گشوده و گفته است اگر وی در رابطه با سوریه تصمیم خود را عملی کند، «بزرگترین اشتباه دوران رئیس‌جمهوری» او خواهد بود.

وی گفت کردها از متفقین آمریکا بودند که از طرف دولت ترامپ به صورت «شرم‌آوری» رها شدند و «این یعنی بازگشت داعش».

آقای گرام همچنین گفت در کنگره تلاش خواهد کرد تا اردوغان «هزینه سنگینی» در رابطه با عملیات نظامی در منطقه کردنشین سوریه متحمل شود.

خانم لیز چینی دیگر سناتور هوادار ترامپ نیز گفته است اقدام آمریکا برای رها کردن متحدین کرد خود قابل درک نیست و این تصمیم می‌تواند به بازگشت داعش بینجامد.

در واکنش به آغاز عملیات ترکیه، نیروهای دمکراتیک سوریه از دولت آمریکا خواسته‌اند برای حفاظت از جان غیرنظامیان منطقه پرواز ممنوع اعلام کند. ‎

آمریکا هم اکنون بیش از ۱۰ هزار نیرو در خاورمیانه دارد که بیش از نیمی از آنها در عراق، هزار نیرو در سوریه و بقیه در کویت، امارات و قطر هستند.

پایگاه دریایی آمریکا نیز در بحرین مستقر است.

ترامپ همچنین گفت که آمریکا در جنگ‌های خاورمیانه هشت تریلیون دلار خرج کرده است. وی قبلا این رقم را هفت تریلیون دلار عنوان کرده بود.

منابع: آسوشیتدپرس، شبکه‌های اجتماعی، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

دیدن نظرات (۴۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG