لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۳۷

دونالد ترامپ: رونق اقتصادی آمریکا «حباب» است


دونالد ترامپ، از نامزدهای جمهوریخواه مقام ریاست‌جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ یکی از نامزدهای جمهوریخواه مقام ریاست‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ششم بهمن در مورد سلامت اقتصاد آمریکا ابراز تردید کرد و گفت دوره رونق فعلی حباب است و اگر به مقام ریاست جمهوری برسد نمی‌خواهد با یک رکود و سقوط اقتصادی مواجه شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ میلیاردر و صاحب شرکت‌های ساختمانی بزرگ و مستغلات گفت اگر در انتخابات ریاست جمهوری امسال به پیروزی برسد اقتصاد آمریکا در کنار توافق هسته‌ای با ایران، دشوار‌ترین وظایف او خواهند بود.

آقای ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه خبری‌ ای‌بی‌سی گفت: «مسئله اقتصاد آمریکا وظیفه بسیار دشواری است و ما اکنون مشکلات اقتصادی عمیقی داریم و کشور به هم ریخته است. ما دوران حباب را طی می‌کنیم و صادقانه بگویم اگر قرار است این حباب بترکد من ترجیح می‌دهم قبل از شروع ریاست جمهوری من باشد. نمی‌خواهم وارث همه این مشکلات باشم. ترجیح می‌دهم که قبل از انتخابات تکلیف این وضعیت روشن شود و نه بعد از انتخابات».

رشد اشتغال در آمریکا در دوره اخیر بسیار خوب بوده و تازه‌ترین آمارهای دولتی نشان می‌دهند که طی ماه گذشته رقم بیکاری در حد پنج درصد ثابت مانده است که نازل‌ترین رقم طی هفت سال گذشته است. افزایش اشتغال معمولا شاخص مهمی برای بازار کار محسوب می‌شود.

نرخ رشد اقتصاد آمریکا در حال حاضر سالانه دو درصد است اما در بخش تولیدی و صنایع طی دوره اخیر نشانه‌هایی از ضعف دیده شده است. باید در نظر داشت که کاهش چشمگیر بهای نفت و کاهش نرخ رشد اقتصادی چین روی آینده اقتصاد جهانی سایه انداخته است.

ارزش سهام در اکثر بازارهای بورس جهان تحت تاثیر وضعیت اخیر اقتصاد چین و افزایش بدهی آن کشور کاهش یافت.

دونالد ترامپ که در حال حاضر در میان نامزدان جمهوری‌خواه مقام ریاست جمهوری از سایرین جلو‌تر است، در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: «به شاخص‌های بازار بورس امروز یا طی هفته گذشته نگاه کنید. بهای سهام در حال کاهش بوده است».

آقای ترامپ ماه نوامبر بانک مرکزی آمریکا را متهم کرد که برای کمک به پیشرفت سیاست‌های باراک اوباما نرخ متوسط بهره را پایین نگاه داشته است. او مدعی شد که افزایش نرخ بهره، حباب اقتصادی فعلی را خواهد ترکاند.

باراک اوباما اولین دوره ریاست جمهوری خود را در ماه ژانویه ۲۰۰۹ و در اوج بزرگ‌ترین بحران اقتصادی دهه‌های اخیر آغاز کرد.

دولت او برای حل این بحران اقتصادی ناگزیر شد تعداد زیادی از موسسات مالی و شرکت‌های تولیدی را از ورشکستگی نجات داده و صد‌ها میلیارد دلار برای تشویق و رونق اقتصاد کشور هزینه کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG