لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۵۱

حزب «النهضه» تونس، نخستین جنبش اسلامگرا که پس از قیام‌های سال ۲۰۱۱ موسوم به «بهار عربی» به قدرت رسید، روز دوشنبه پنجم آبان شکست خود در انتخابات پارلمانی این کشور را پذیرا شد و پیروزی حزب سکولار «ندا» را تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتایج رسمی این انتخابات هنوز اعلام نشده است ولی بر اساس آمار اولیه، حزب سکولار «ندا» اکثریت پارلمانی را از آن خود کرده است.

این دومین انتخابات پارلمانی در تونس پس از سقوط زین العابدین بن علی، رییس جمهوری این کشور، در سال ۲۰۱۱ است که موجی از انقلاب‌های عربی را به دنبال داشت.

لطفی زیتون، از اعضای ارشد حزب «النهضه» به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما این نتیجه را پذیرفته‌ایم و به رقیب خود، حزب ندا، تبریک می‌گوییم».

با این حال وی بار دیگر درخواست حزبش برای تشکیل دولت ائتلافی را اعلام کرد. آقای زیتون اظهار داشت: «ما بار دیگر درخواست تشکیل یک دولت وحدت ملی را برای تامین منافع کشور مطرح می‌کنیم».

اوایل روز دوشنبه یک مقام حزب «ندا» اعلام کرد که نتایج اولیه حاکی از کسب ۸۰ کرسی از ۲۱۷ کرسی پارلمان تونس توسط این حزب است. حزب النهضه نیز ۶۷ کرسی را به دست آورده است.

وی اظهار داشت: «بر اساس نتایج اولیه، ما پیشتاز بوده و موقعیت خود را تثبیت کرده‌ایم».

به گزارش رویترز، تونس که یکی از کشورهای سکولار جهان عرب است به عنوان نمونه‌ای مثال زدنی از مصالحه سیاسی مورد ستایش قرار گرفته که در نتیجه آن، بحران میان اسلامگرا‌ها و سکولار‌ها از بین رفت و با تایید قانون اساسی جدید این کشور در سال جاری، راه برای انتخابات باز شد.

مقام‌های رسمی برگزارکننده انتخابات پارلمانی تونس قرار است نتایج اولیه را اعلام کنند ولی نمایندگان احزاب بزرگ اجازه یافتند تا در مراکز رای گیری حاضر شده و از نتایج غیر رسمی مطلع شوند.

حزب «النهضه» که شکلی عملگرا از اسلام سیاسی را دنبال می‌کند، برنده نخستین انتخابات آزاد تونس در سال ۲۰۱۱ بود که پس از فرار بن علی از کشور در نتیجه اعتراض‌های مردمی به فساد و سرکوب حکومت وی، برگزار شد.

آقای بن علی هم اکنون در عربستان در تبعید به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG