لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۰

نخست وزير تونس استعفا داد


حمادی جبالی، نخست وزير تونس
حمادی جبالی، نخست وزير تونس، روز سه شنبه، یکم اسفندماه اعلام کرد که به دنبال شکست او در تشکيل یک دولت تکنوکرات، استعفای خود را تسليم منصف مرزوقی ریيس جمهور اين کشور کرده است.

جبالی پس از ديدار با مرزوقی در سخنانی که تلويزيون دولتی تونس آن را پخش کرد گفت: «گفته بودم در صورتی که در عمل به وعده خود شکست بخورم، استعفا خواهم داد و اين‌‌ همان چيزی است که اکنون انجام داده‌ام.»
او تاکيد کرد که استعفايش «وفای به عهدی است که با مردم» بسته بود.
جبالی افزود: «نااميدی بزرگ است. مردم ما از نخبه سياسی‌اش نا‌اميد شده‌اند. بايد اعتماد را بازگرداند.»

او گفت: «شکست در عمل به وعده‌ام به معنی شکست تونس يا انقلاب نيست».

نخست وزیر تونس بار ديگر تاکید کرد که دولت غير حزبی «بهترين راه برای خارج کردن» تونس از بحران کنونی‌ است.

ترور شکری بلعيد، سياستمدار سکولار منتقد دولت تونس، اين کشور را وارد بحران سياسی کرده است. اين ترور که نخستين ترور سياسی در تونس پس از چند دهه بود، شکاف ميان حزب اسلامگرای نهضت حاکم و رقبای سکولارش را تشديد کرده است.

پس از ترور بلعيد، جبالی که خود دبيرکل حزب النهضه است، وعده تشکيل دولت غير حزبی تکنوکرات داد که کشور را تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی اداره کند. اين وعده جبالی با مخالفت حزب النهضه روبرو شد.

راشد الغنوشی، ریيس این حزب با اعلام اينکه جبالی بدون مشورت با حزب این وعده را داده است، تاکيد کرد که مردم به اين حزب در انتخابات رای داده‌اند.

او گفت که با پيشنهاد نخست وزير مخالف است و با تشکيل دولتی ائتلافی با حضور شماری از وزرای تکنوکرات موافق است.

جبالی ۱۵ ماه پيش پس از برگزاری نخستين انتخابات آزاد در تونس به سمت نخست وزيری انتخاب شده بود.

در صورتی که ریيس جمهوری تونس بخواهد فردی ديگر به غير از جبالی را برای نخست وزيری برگزيند، انتظار می‌رود اين فرد نيز از حزب النهضه باشد.

XS
SM
MD
LG