لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۴

خیز ترکیه برای تجارت ۳۰ میلیاردی با ایران


بولنت تفنگچی وزیر تجارت و گمرک ترکیه می‌گوید که این کشور تجارت ۳۰ میلیارد دلاری با ایران را هدف‌گذاری کرده است.

وی روز پنج‌شنبه ۲۷ خرداد ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت که به محض برچیده شدن تحریم‌های اقتصادی و آسان شدن نقل و انتقالات بانکی با ایران، در کمترین زمان ممکن حجم تجارت ایران و ترکیه به سه برابر خواهد رسید.

آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه ژانویه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کردند اما هنوز محدودیت‌هایی در زمینه نقل و انتقالات مالی وجود دارد.

آقای تفنگچی گفت که بعد از لغو تحریم‌ها معاملات بانکداری و انتقالات پولی با ایران برای ترکیه آسان‌تر شده است و تجارت دو کشور در این مدت نیز بهبود یافته است.

این گزارش می‌افزاید حجم تجارت میان ایران و ترکیه قبل از تحریم‌های غرب علیه ایران به حدود ۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده بود، اما تحریم‌ها این رقم را به ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ کاهش داد.

رویترز از قول یک مقام ایرانی می‌نویسد که بانک‌های مرکزی دو کشور دوباره ارتباطات خود را در شبکه معامله جهانی «سوئیفت» از سر گرفته‌اند.

تفنگچی به رویترز گفته است که ترکیه در نظر دارد صادراتش در سال جاری میلادی را به ۱۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برساند که در سایه آن رشد اقتصادی کشور به ۴.۵ درصد برسد. این رقم در سال گذشته حدود ۱۴۴ میلیارد دلار بود.

وزیر تجارت و گمرک ترکیه گفته است که آنکارا رشد اقتصادی پنج درصدی را برای سال آینده میلادی برنامه‌ریزی کرده است.

وی همچنین نسبت به عادی شدن روابط آنکارا و مسکو اظهار خوشبینی کرد، روابطی که با اوج گرفتن تنش‌ها میان دو کشور بعد از سقوط یک جنگنده روسی به دست نیروهای ترکیه در سوریه در سال گذشته، به اقتصاد ترکیه صدمه زد.

وی گفت که روسیه و ترکیه به زودی در مسیر بهبود رابطه قرار خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG