لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۳۰

ترکیه برای مقابله با «دشمنان مشترک» در قطر پایگاه نظامی دایر می‌کند


سفیر ترکیه در قطر روز چهارشنبه ۲۵ آذر گفت که کشورش در راستای گسترش همکاری‌های نظامی و مقابله با «دشمنان مشترک»، در قطر یک پایگاه نظامی دایر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایجاد این پایگاه بخشی از توافقنامه همکاری‌های نظامی بین دو کشور است که در سال ۲۰۱۴ به امضا رسید و پارلمان ترکیه آن را در ماه ژوئن امسال تصویب کرد. این اقدام، همکاری ترکیه با قطر به خصوص در دوران تشدید بی‌ثباتی در منطقه و کاهش حضور آمریکا را گسترش خواهد داد.

دو کشور که هر دو از قدرت‌های اقتصادی مهم منطقه هستند، از اخوان المسلمین در مصر حمایت کردند، از حامیان اصلی مخالفان بشار اسد در سوریه هستند و در مورد توسعه نفوذ ایران در منطقه نگرانند. در عین حال هر دو کشور دخالت نظامی روسیه به نفع رژیم بشار اسد در جنگ داخلی سوریه را نیز محکوم کرده‌اند.

احمد دمیروک سفیر ترکیه در قطر به خبرگزاری رویترز گفت حدود سه هزار پرسنل نیروی زمینی به علاوه واحدهایی از نیروی دریایی و هوایی، واحدهایی از نیروی مخصوص و مستشاران نظامی ترکیه در این پایگاه مستقر خواهند شد.

این اولین پایگاهی است که ترکیه به طور رسمی در خاک یک کشور خاورمیانه احداث می‌کند.

این پایگاه در گام اول محلی برای انجام آموزش و رزمایش‌های مشترک دو کشور خواهد بود. به گفته سفیر ترکیه، طبق توافق نظامی دو کشور، قطر نیز می‌تواند در خاک ترکیه پایگاه نظامی خود را دایر کند.

سفیر ترکیه در قطر افزود: «ترکیه و قطر با مشکلات مشترکی روبرو هستند و هر دو در مورد تحولات منطقه و سیاست‌های ناروشن کشورهای دیگر نگرانند. ما دشمنان مشترکی داریم. در این شرایط حساس منطقه خاورمیانه همکاری بین ما بسیار حیاتی است».

قطر یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان است و بزرگ‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه خاورمیانه با بیش از ۱۰ هزار پرسنل در خاک این کشور مستقر است.

سفیر ترکیه گفت در حال حاضر ۱۰۰ پرسنل نظامی این کشور برای آموزش ارتش قطر در این کشور مستقر هستند. او دقیقا مشخص نکرد که پایگاه نظامی ترکیه در چه زمانی دایر خواهد شد.

او افزود: «امروزه ما مشغول بنای یک اتحاد جدید نیستیم بلکه مناسبات تاریخی و برادرانه بین دو کشور را احیا می‌کنیم». اشاره او به دوران تسلط امپراطوری عثمانی بر بخش عمده‌ای از خاورمیانه و سواحل جنوبی خلیج فارس است.

ژان مارک ریکلی پروفسور دانشگاه لندن که اکنون در دانشکده دفاع ملی قطر تدریس می‌کند، می‌گوید: «با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای منطقه احساس می‌کنند آمریکا به منطقه خلیج فارس توجه کافی ندارد می‌بینیم که انواع و اقسام اتحاد‌ها و یا همکاری‌های نظامی در سطح منطقه شکل می‌گیرند».

او افزود: «کشور کوچکی مثل قطر تمایل دارد که میزبان نیروهای نظامی کشورهای هم پیمان و متحد خود باشد چون به این شکل نوعی امنیت غیرمستقیم برای خود ایجاد می‌کند. علاوه بر این هزینه هرگونه تجاوز و یا تهدیدی توسط یک نیروی خارجی را به شدت افزایش می‌دهد».

مقامات حکومت قطر در مورد پایگاه نظامی ترکیه در خاک این کشور تاکنون موضع‌گیری نکرده‌اند.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG