لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۳۷

شبکه توئیتر حساب ۲۳۵ هزار کاربر دیگر را به خاطر «ترويج تروریسم» بست


شبکه اجتماعی توئیتر روز پنجشنبه ۲۸ مرداد اعلام کرد ۲۳۵ هزار حساب کاربری دیگر که مقررات این سایت در زمینه ترویج تروریسم را نقض کرده‌اند، بسته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، با احتساب این تعداد مجموع حساب‌های کاربری توئیتر که از اواسط سال ۲۰۱۵ حذف شده‌اند به ۳۶۰ هزار مورد رسیده و به گفته این شرکت در جلوگیری از ترویج تروریسم «نتایج خوبی» داشته است.

توئیتر تحت فشار بوده تا بین حفاظت از حق آزادی بیان روی این شبکه اجتماعی و در عین حال تبدیل نشدن به ابزاری برای ترویج خشونت و جلب افراد به تروریسم تعادل ایجاد کند.

در ماه فوریه نیز شرکت توئیتر اعلام کرد ۱۲۵ هزار حساب کاربری را به خاطر نقض مقررات این شرکت علیه ترویج خشونت و تروریسم از کار انداخته است.

شرکت توئیتر روز پنجشنبه اعلام کرد: «ما قویا این اقدامات را محکوم کرده و به حذف هر گونه ترویج خشونت و تروریسم در شبکه متعهد خواهیم ماند».

به گفته توئیتر، تعداد حساب‌های کاربری که هر روز حذف می‌شوند به نسبت سال گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته و در روزهای پس از وقوع حملات تروریستی به اوج خود رسیده است.

این شرکت افزود که سرعت آن در تشخیص مضامین تروریستی و از کار انداختن حساب‌های کاربری دخیل در این اقدامات بیشتر شده و این در کاهش تعداد افرادی که این حساب‌های کاربری را دنبال می‌کنند نقش تعیین کننده‌ای داشته است.

در عین حال توئیتر اقدامات دیگری به اجرا گذاشته که بازگشت صاحبان حساب‌های حذف شده به این شبکه را دشوارتر خواهد کرد و گروه‌های کاری مشخصی برای بررسی گزارش‌های مربوط به فعال شدن مضامین تروریستی روی این شبکه تشکیل داده است.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید هفته گذشته یک قاضی در آمریکا شکایتی که توئیتر را متهم می‌کند به طرفداران گروه موسوم به «خلافت اسلامی» اجازه داده از این شبکه به عنوان بلندگوی خود استفاده کنند رد کرد.

قاضی، پاسخ توئیتر به این شکایت را پذیرفت که در آن تاکید شده است فعالیت این شبکه تامین آزادی بیان در چارچوب قانون است و این شرکت مطالبی را که روی شبکه توئیتر منتشر می‌شوند تولید نمی‌کند.

در آمریکا قانون موسوم به «وجاهت ارتباطات» از شبکه‌های اجتماعی و پلاتفرم‌های آنلاین در برابر متهم کردن آنها به خاطر مطالبی که کاربران منتشر می‌کنند، دفاع می‌کند.

طبق اسناد این دادگاه، شکایت از سوی خانواده‌های دو کارمند قراردادی دولت آمریکا طرح شده بود که اواخر پارسال هنگام کار در یک مرکز آموزش پلیس که از سوی آمریکا در شهر عمان اداره می‌شود کشته شدند.

یک افسر اردنی که در این مرکز آموزش می‌دید دو شهروند آمریکایی را به قتل رساند و سپس گروه «خلافت اسلامی» ادعا کرد این افسر از طرفداران آن گروه بوده که مستقل عمل کرده است.

قاضی در بخشی از حکم خود گفت: «این قتل‌ها هر چقدر هم که وحشتناک باشد طبق قانون وجاهت ارتباطات، شبکه توئیتر را نمی‌توان ناشر و یا سخنگوی گروه خلافت اسلامی دانست و بر اساس شواهدی که وجود دارد این شرکت مقصر نیست».

در این شکایت توئیتر متهم شده بود که با اجازه دادن به ترویج خشونت‌طلبی گروه‌های تندرو، «کمک‌های مادی» در اختیار آنها قرار می‌دهد.

قاضی در حکم خود راه را برای ارائه مجدد این شکایت به صورت اصلاح شده باز گذاشته است.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG