لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۵۶

اوکراین به خاطر افزایش تنش با روسیه نیروهای خود را به حال آماده‌باش درآورد


پیتر پوروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین (نفر دوم در سمت راست) در جلسه روز پنجشنبه با مقام‌های امنیتی این کشور.
پیتر پوروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین (نفر دوم در سمت راست) در جلسه روز پنجشنبه با مقام‌های امنیتی این کشور.

پترو پوروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین، به خاطر افزایش تنش با روسیه به نیروهای مسلح اوکراین در مرزهای کریمه و دو ناحیه شرقی این کشور دستور داد به حال آماده باش درآیند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آقای پوروشنکو در پیامی روی شبکه توئیتر نوشت: «به تمام نیروهای مستقر در جوار مرزهای کریمه و ناحیه دونباس دستور داده‌ام آماده‌باش رزمی خود را افزایش دهند».

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، روز پنجشنبه ۲۱ مرداد برای بررسی وضعیت منطقه جلسه شورای امنیت روسیه را تشکیل داد. روسیه مدعی است که حمله نیروهای نظامی اوکراین به یکی از زیرساخت‌های حساس ناحیه کریمه را در روزهای اخیر خنثی کرده است.

کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد شورای امنیت روسیه اقداماتی را برای حفاظت از مرزهای زمینی با اوکراین و تامین امنیت قلمرو هوایی و دریایی اطراف آن را تصویب کرده است. در این جلسه، نخست‌وزیر، وزیر دفاع و وزیر خارجه روسیه نیز شرکت داشتند.

روسیه اوایل سال ۲۰۱۴ و در واکنش به سرنگونی حکومت ویکتور یانوکوویچ رییس‌جمهوری طرفدار مسکو در نتیجه اعتراضات مردمی در شهر کیف، شبه جزیره کریمه را تصرف و آن را به خاک روسیه ملحق کرد.

به فاصله کوتاهی پس از الحاق شبه جزیره کریمه شورش مسلحانه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در دو ناحیه شرقی اواکراین آغاز شد. اوکراین همواره حکومت روسیه را متهم کرده که با ارسال اسلحه و اعزام نیروهای مسلح برای کمک به شورشیان این درگیری‌ها را تشدید می‌کند ولی روسیه این اتهامات را تکذیب کرده است.

اتحادیه اروپا می‌گوید ادعای روسیه در مورد حمله اوکراین به ناحیه کریمه را نمی‌تواند تایید کند چون سازمان امنیت و همکاری اروپا که بر وضعیت بحرانی شرق اوکراین نظارت می‌کند به ناحیه کریمه دسترسی ندارد.

یک سخنگوی امور دیپلماتیک اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: «ادعای روسیه در این زمینه توسط منابع مستقل تایید نشده است». او در عین حال افزود که اتحادیه اروپا الحاق ناحیه کریمه به خاک روسیه را به عنوان اقدامی غیرقانونی محکوم می‌کند.

خبرگزاری آلمان می‌افزاید اداره امنیت فدرال روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد چندین مرد را همراه با ۲۰ وسیله انفجاری بازداشت کرده که احتمالا برای بخش امنیتی نیروهای مسلح اوکراین کار می‌کنند.

اداره امنیت فدرال روسیه در بیانیه خود افزود یک مامور این اداره و یک سرباز روسیه در جریان درگیری مسلحانه با نیروهای اوکراینی کشته شده‌اند.

رییس‌جمهوری اوکراین در واکنش به این ادعای روسیه آن را «بهانه‌ای برای تهدید نظامی بیشتر علیه اوکراین» توصیف کرد.

پترو پوروشنکو در بخشی از بیانیه خود گفت: «اتهامات روسیه در مورد حملات تروریستی اوکراین به ناحیه اشغالی کریمه درست مثل ادعاهای مسکو در مورد عدم حضور نظامیان آن کشور در شرق اوکراین پوچ و خصمانه است».

مطرح شدن این ادعاها و تشدید تنش در مناسبات روسیه و اوکراین در ادامه افزایش زد و خوردهای مسلحانه ماه گذشته در نواحی شرق اوکراین روی می‌دهد. زد و خوردهای ماه گذشته مرگبارترین درگیری‌های نظامی در اين منطقه طی یک سال گذشته است.

XS
SM
MD
LG