لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۴۴

گزارشگران سازمان ملل خواستار محاکمه گروه خلافت اسلامی به اتهام جنایات جنگی شدند


سازمان ملل متحد روز پنجشنبه از دیوان بین‌المللی کیفری خواست تا اعضای گروه خلافت اسلامی را به اتهام نسل‌کشی و جنایات جنگی محاکمه کند.

گزارشگران حقوق بشر ملل متحد روز پنجشنبه ۲۸ اسفند در ژنو گزارش خود را در خصوص جنایات این گروه در عراق منتشر کردند.

در این گزارش که بر پایه گفت‌وگو‌ با بیش از صد تن از ستمدیدگان و شاهدان جنایات در عراق تنظیم شده است، دفتر حقوق بشر ملل متحد از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که رسیدگی به این پرونده را به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع دهد تا آمران و عاملان این جنایات از جمله اعضای خارجی گروه داعش تحت پیگرد و محاکمه قرار گیرند.

هَنی مِگالی، رییس دفتر حقوق بشر ملل متحد در حوزه آسیا، اقیانوس آرام، خاورمیانه و شمال آفریقا در یک نشست خبری در ژنو گفت: «واضح است که در جریان درگیری‌ها، جنایات جنگی بین‌المللی و جنایات علیه بشریت و احتمالا نسل‌کشی رخ داده است و قسمت نسل‌کشی خصوصا به ایزدی‌ها مربوط می‌شود».

این مسئول ارشد دفتر حقوق بشر ملل متحد همچنین بر اهمیت حفظ و جمع‌آوری شواهد و مدارک برای رسیدگی به پرونده جنایات تاکید کرده است.

در گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل همچنین آمده است که نیروهای عراقی نیز ممکن است برخی جنایات جنگی مرتکب شده باشند.

گزارشگران سازمان ملل از دولت عراق خواسته‌اند که به دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه بپیوندد یا پرونده جنایات را تحت قوانین داخلی پیگیری کند.

شورای حقوق بشر ملل متحد تحقیقاتش در این خصوص را در ماه سپتامبر پارسال آغاز کرد؛ وقتی که گروه خلافت اسلامی، داعش قسمت‌های عمده‌ای از شمال و غرب عراق را تسخیر کرد.

در گزارش دفتر حقوق بشر ملل متحد آمده است، ‌ شکل مشخصی از حملات توسط گروه خلافت اسلامی علیه ایزدی‌ها و نیز مسیحیان و اقلیت‌های دیگر قومی و مذهبی وجود داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سوکی ناگرا، گزارشگر ارشد ملل متحد اظهار داشت: «هیچ گروهی در عراق از خشونت داعش در امان نمانده و اینکه اساسا آنچه مشاهده می‌شود نابودی کامل تنوع غنی قومی و مذهبی در عراق است.

گزارشگر ارشد ملل متحد خاطر نشان کرده است که خیل عظیمی از شبه‌نظامیان خارجی، عمدتا از کشورهای همجوار و نیز چند کشور غربی در جنایات دخیل بوده‌اند.

وی از ارائه جزئیات در این زمینه خودداری کرد.

آمارهای غیررسمی، شمار قربانیان ایزدی توسط داعش را صد‌ها تن برآورد می‌کنند.

سوکی ناگرا آماری در این زمینه بدست نداد اما گفت تقریبا سه هزار تن از زنان، کودکان و برخی از مردان ایزدی همچنان در اسارت داعش قرار دارند.

گزارشگر ارشد ملل متحد افزود: در مناطقی که نیروهای عراقی به تازگی از گروه خلافت اسلامی بازپس گرفته‌اند گورهای دسته جمعی کشف شده است.

در گزارش دفتر حقوق بشر ملل متحد همچنین اتهامات دیگر داعش نظیر استفاده از گاز کلرین، رفتار با زنان و کودکان به عنوان غنایم جنگی، مجازات‌های بی‌رحمانه از جمله سنگسار و قطع عضو بدن تشریح و ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG