لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۳

سازمان ملل، سوریه را در حمله به غیرنظامیان مقصر دانست؛ روسیه را نادیده گرفت


یک فروند بمب‌افکن روسیه در حال بمباران اهداف مخالفان بشار اسد

تحقیقات سازمان ملل به این نتیجه رسیده است که دولت سوریه و هم‌پیمانان آن مسئول حمله به یک مدرسه، بیمارستان و دو مرکز درمانی در کشور هستند، اما در این گزارش اشاره مستقیمی به روسیه، مهمترین متحد دولت بشار اسد و حملات جنگنده‌های آن نشده است.

عدم اشاره به نام دولت روسیه با انتقادهای نهادهای حقوق بشری مواجه شده است. این نهادها همچنین سازمان ملل را متهم کرده‌اند که تحقیقاتش محدود بوده است.

کِنِث راث، مدیر دیده‌بان حقوق بشر، با انتشار توئیتی گفته است لحن گزارش سازمان ملل که روز دوشنبه ۱۸ فروردین منتشر شد، مقداری تملق‌آمیز است و تمام تلاش خود را کرده است تا به تجاوزهای روسیه، کشوری که بیشترین تخلفات را در سوریه مرتکب شده است، اشاره‌ای نکند.

نهادهای حقوق بشری در تلاش هستند که جامعه جهانی و سازمان ملل را به انجام تحقیقات گسترده در رابطه با جنایات جنگی طی ۹ سال گذشته در سوریه وادار کنند. جنگ داخلی سوریه که ایران و روسیه در کنار دولت بشار اسد هستند، تاکنون منجر به کشته شدن صدها هزار نفر شده است.

گزارش‌ها حاکی از قربانی شدن حدود نیم میلیون نفر در سوریه طی ۹ سال گذشته است.

نتایج تحقیقات ۱۸۵ صفحه‌ای سازمان ملل می‌گوید حملات به یک موسسه نگهداری کودکان، یک بیمارستان و یک مرکز درمانی «به احتمال زیاد» توسط نیروهای بشار اسد و هم‌پیمانان آنها انجام شده است.

این گزارش می‌افزاید حمله به یک مرکز درمانی دیگر نیز «احتمالا» توسط نیروهای بشار اسد و هم‌پیمانان آنها صورت گرفته است.

چنین لحن آرامی در گزارش سازمان ملل انتقاد مدافعان حقوق بشر را برانگیخته است.

زمانی که ترکیه و روسیه در سپتامبر ۲۰۱۸ توافق کردند استان ادلب سوریه منطقه‌ای عاری از جنگ باشد، سازمان ملل تحقیقات خود را در رابطه با حمله به اهداف یاد شده آغاز کرد.

همان زمان روسیه اتهامات در رابطه با جنایت جنگی را «دروغ» خواند و دولت بشار اسد نیز این اتهامات را رد کرد، اما گروه‌های مدافع حقوق بشر آنها را مسئول حمله به مدرسه و تاسیسات بیمارستانی معرفی کردند.

گروه‌های حقوق بشری دولت بشار اسد را به «ارتکاب گسترده جنایات جنگی» متهم کرده و تمرکز خود را به حملات هوایی جنگنده‌های روسی معطوف کرده‌اند.

تاکنون گزارش‌های متعددی از بمباران مناطق غیرنظامی توسط جنگنده‌های روسی منتشر شده که بخش عمده آن در منطقه ادلب بوده است.

منبع: رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی- ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG