لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۰۸

طی کمتر از دو سال «۱۹ هزار غیرنظامی» در عراق کشته شده‌اند


نیروهای عراقی پرچم گروه داعش را در شهر رمادی پایین کشیده‌اند.

سازمان ملل متحد در گزارشی که روز سه‌شنبه ۲۹ دی منتشر شد اعلام کرد از آغاز سال ۲۰۱۴ تا پایان اکتبر ۲۰۱۵ همزمان با نبرد بین نیروهای دولتی و گروه «خلافت اسلامی» حداقل ۱۸ هزار و ۸۰۰ غیرنظامی در عراق کشته و بیش از ۳۶ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل متحد در این گزارش علاوه بر تلفات غیرنظامیان شواهد و آمارهای مربوط به سایر اشکال نقض حقوق بشر از جمله بردگی حدود سه هزار و ۵۰۰ نفر از سوی گروه «خلافت اسلامی» را جمع‌آوری و منتشر کرده است. بخش اعظم این چند هزار نفر که «خلافت اسلامی» آن‌ها را تابستان ۲۰۱۴ اسیر کرد، زنان اقلیت ایزدی هستند که از سوی این گروه جهادی به بردگی جنسی وادار شدند.

در این گزارش گفته می‌شود که حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ کودک نیز از شهر موصل به زور برای آموزش‌های دینی و نظامی ربوده شده‌اند. طبق شواهد جمع‌آوری شده تعدادی از این پیکارجویان خردسال که در جریان نبردهای اخیر در استان انبار از جبهه‌ها می‌گریختند، از سوی گروه «خلافت اسلامی» به قتل رسیده‌اند.

گزارش سازمان ملل متحد رقم تلفات غیر نظامیان در عراق را «تکان دهنده» توصیف می‌کند. در عین حال روش‌های گوناگون گروه داعش برای به قتل رساندن مخالفان خود، از جمله قطع سر در ملاء عام، زیر گرفتن قربانیان توسط بولدوزر، زنده سوزاندن و پرتاب کردن آن‌ها از ساختمان‌های بلند را تشریح کرده است.

در بخشی از گزارش سازمان ملل متحد گفته می‌شود: «از این روش‌ها به طور منظم و گسترده استفاده می‌شود که تمامی آنها مصداق نقض حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین‌المللی هستند. این اقدامات در عین حال جرائم جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی قلمداد می‌شوند».

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که نیروهای مسلح عراق طی ماه‌های اخیر در چند جبهه علیه مواضع گروه «خلافت اسلامی» پیشرفت کرده و بالاخره توانستند شهر رمادی را از این گروه باز پس بگیرند.

اما یان کوبیس فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق در بیانیه‌ای گفت: «با وجود عقب‌نشینی گروه خلافت اسلامی در برابر نیروهای دولتی، ماشین سرکوب این گروه به قتل مخالفان و غیرنظامیان، اشکال مختلف آزار و آواره کردن هزاران نفر از مردم عراق ادامه می‌دهد که نتیجه آن مصائب و بدبختی‌هایی است که به ندرت از آن‌ها مطلع می‌شویم».
زید رعد حسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت تعداد قربانیان غیرنظامی در عراق ممکن است بسیار بیشتر از این رقم باشد.

او افزود: «حتی آمارهای تکان دهنده مربوط به تلفات و مجروحانی که توسط سازمان ملل متحد جمع‌آوری شده نمی‌توانند ابعاد مصیبت‌های مردم عراق را منعکس کنند».

گروه موسوم به «خلافت اسلامی» از تابستان سال ۲۰۱۴ با حملات گسترده و ناگهانی خود توانست مناطق گسترده‌ای را در عراق و سوریه تصرف کند. این گروه در این مناطق خلافت خودخوانده برقرار کرده و برداشت تندروانه خود از قوانین اسلامی را با خشونت و سرکوب بی‌رحمانه اجرا می‌کند.

XS
SM
MD
LG