لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۴۴

حال سفیر آمریکا در کره جنوبی پس از حمله به وی رو به بهبود است


گزارش شده که روی گونه راست سفیر آمریکا در کره جنوبی ۸۰ بخیه زده شده است.

مارک لیپرت، سفیر آمریکا در کره جنوبی، پس از حمله با چاقو به وی در روز پنجشنبه ۱۴ اسفند در سئول، پایتخت، عمل جراحی شد و گزارش شده که حال وی رو به بهبود است.

مارک لیپرت صبح روز پنجشنبه از سوی مردی مسلح به چاقو مورد حمله قرار گرفت و از ناحیه صورت و دست مجروح شد. رسانه‌های کره شمالی این حمله را مورد ستایش قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا با محکوم کردن این حمله آن را اقدامی «خشونت‌آمیز» توصیف کرد.

مارک لیپرت پس از حمله به بیمارستان منتقل شد و پزشکان پس از جراحی دو ساعت و نیمه و ۸۰ بخیه برای ترمیم زخم عمیق روی گونه راست، وضعیت او را مناسب توصیف کردند.

شاهدان عینی گفتند مردی یک چاقوی ۲۵ سانتیمتری را از روی میز به سوی آقای لیپرت که در یک مهمانی صبحانه در مرکز سئول شرکت کرده بود پرتاب کرد.

فرد مهاجم به نام کیم کی جونگ ۵۵ ساله که لباس سنتی کره‌ای به تن داشت بلافاصله توسط ماموران پلیس دستگیر شد. کیم کی جونگ هنگام حمله در حمایت از اتحاد شبه جزیره کره و مخالفت با مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی شعار می‌داد.

در همین حال، خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) در یک گزارش کوتاه این حمله را «مجازات عادلانه» و «ابراز مقاومت» توصیف کرد و گفت که اقدام یاد شده نشان دهنده مخالفت مردم کره جنوبی با مانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی است که به رغم مخالفت شدید کره شمالی برگزار شد.

کیم کی جونگ یک فعال منفرد است که پیشتر به اتهام پرتاب سنگ به سفیر وقت ژاپن در سئول به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

در فیلم ویدئویی حمله روز پنج شنبه، آقای لیپرت با لباس خون آلود و قرار دادن دستمالی برای جلوگیری از خونریزی صورتش در حال انتقال از محل برگزاری مراسم صبحانه به اتومبیل پلیس دیده می‌شود.

آسیب به عصب

یکی از جراحان بیمارستان سئول گفت اگر بریدگی کمی پایین‌تر ایجاد شده بود ممکن بود به «شریان اصلی خون اصابت کرده» و خطرناک باشد.

آقای لیپرت باید بین سه تا چهار روز دیگر در بیمارستان تحت مراقبت باشد.

مارک لیپرت از بیمارستان در حساب کاربری توئیتری خود نوشت که روحیه‌ای «بسیار خوب و قوی» دارد و افزود او و خانواده‌اش از پیام‌های همدردی و حمایت همه تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

او گفت: «بزودی کارش را برای پیشبرد اتحاد آمریکا و کره جنوبی شروع می‌کند».

وزارت امور خارجه آمریکا این «عمل خشونت‌آمیز» را محکوم کرده و باراک اوباما، رییس جمهوری و همچنین جان کری، وزیر امور خارجه ضمن تماس تلفنی با آقای لیپرت برای او آرزوی بهبودی کردند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه می‌نویسد مارک لیپرت از نزدیکان آقای اوباما از زمان سناتوری تا برگزیده شدن به مقام ریاست جمهوری بود.

وی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، عهده‌دار پست‌های ارشد در امور امنیت ملی و دفاع بود و اکتبر سال گذشته به مقام سفیر آمریکا در سئول منصوب شد.

پارک گیون هی، رییس جمهور کره جنوبی این حمله «غیر قابل تحمل» را محکوم کرد و آن را حمله‌ به اتحاد نظامی کره جنوبی و آمریکا توصیف کرد.

او در یک تماس تلفنی از امارات متحده عربی گفت در همکاری نزدیک با آمریکا تلاش می‌کند این حمله بر مناسبات دوجانبه تاثیر منفی نداشته باشد.

حمله غافلگیرانه

سخنگوی «شورای آشتی و همکاری کره» که میزبان مهمانی صبحانه بود از ضعف تدابیر امنیتی مراسم عذرخواهی کرد.

او گفت: «این مرد درست پیش از شروع پذیرایی صبحانه ناگهان از جای خود بلند شد. دیگران سعی کردند مانع او شوند اما وضعیت از کنترل خارج شد».

کیم کی جونگ مسئول یک گروه کوچک از فعالان طرفدار اتحاد دو کره است و از سازماندهندگان تجمعات اعتراضی علیه ادعاهای سرزمینی ژاپن نسبت به جزایر کوچک تحت کنترل کره جنوبی است.

یکی از مقامات وزارت اتحاد کره جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفت کیم کی جونگ در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ بار‌ها به کره شمالی سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG