لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۷

نماينده آمريکا: برنامه هسته‌ای ايران «پيشرفت‌های دردسرآفرين» داشته است


ژوزف مک‌مانوس، نماینده آمريکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه، بيستم شهريور ماه، گفت که واشينگتن شاهد «پيشرفت‌های دردسرآفرين» در برنامه هسته‌ای ايران است و از حسن روحانی خواست تا گام‌های مشخصی را برای رفع نگرانی‌های بين‌المللی در زمينه ماهيت این برنامه بردارد.

حسن روحانی، رييس جمهوری اسلامی ايران، در هفته‌های گذشته بارها اعلام کرد که خواهان کاهش تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ايران است و هدف از ديپلماسی دولت خود را لغو تحريم‌های بين المللی بر ضد تهران عنوان کرده است.

ژوزف مک‌مانوس، نماینده آمريکا، می‌گويد که واشينگتن آماده همکاری با دولت جديد ايران «برای دستيابی به يک راه حل ديپلماتيک است به گونه‌ای که به نگرانی‌های بين‌المللی» درباره برنامه هسته‌ای تهران پاسخ داده شود.

به گزارش خبرگزاری رويترز، وی در نشست شورای حکام آژانس در وين اظهار داشت: «ما اميدواريم که دولت روحانی با برداشتن گام‌های مشخص ظرف ماه‌های آينده اقدام به شفاف‌سازی کرده و قول همکاری دهد».

مک‌مانوس تصريح کرد: «ما به حساسيت زمان واقف هستيم و از ايران می‌خواهيم گام‌های ضروری را برای رفع نگرانی‌های بين المللی در زمينه ماهيت برنامه هسته‌ايش بردارد».

جمهوری اسلامی ايران که ده سال است بر سر پرونده اتمی خود با غرب دچار اختلافات جدی است بارها اعلام کرده که اين برنامه را برای مصارف صلح آميز دنبال می‌کند ولی آمريکا و متحدان غربی‌اش هدف از اين فعاليت‌ها را ساخت سلاح اتمی می‌دانند.

سفير آمريکا در آژانس روز چهارشنبه گفت که ايران با ادامه نصب سانتريفوژهای نسل اول و پيشرفته، ظرفيت غنی‌سازی اورانيوم خود را توسعه داده است. وی اين اقدامات را موجب «تشديد نگرانی‌ها درباره فعاليت‌هايی» دانست که به گفته وی، «ممنوع» است.

ايران علاوه بر غنی سازی اورانيوم در تاسيسات اتمی نطنز و فردو، ساخت راکتور آب سنگين اراک را نيز توسعه داده است که می‌تواند پلوتونيوم مورد نياز برای ساخت بمب اتمی را فراهم کند.

مک‌مانوس با اشاره به تغييرات تازه در اين راکتور و همچنين آغاز سوختگذاری در آن، گفت که «همه اين اتفاقات، پيشرفت‌های دردسرآفرين» محسوب می‌شوند.

در همين حال، نمايندگان اتحاديه اروپا در آژانس روز چهارشنبه با صدور بيانيه‌ای، ايران را تهديد کردند که در صورت عدم همکاری با بازرسان آژانس درباره فعاليت‌های هسته‌ایش اقدامات ديپلماتيک‌ ضد تهران را تشديد می‌کنند.

در اين بيانيه که در نشست شورای حکام خوانده شد، اتحاديه اروپا ماه نوامبر را به عنوان ضرب‌الاجل برای ايران تعيين کرده است تا به گفته آن، با آژانس همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، تعيين اين زمان می‌تواند به معنی ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل در صورت عدم همکاری، و تصويب قطعنامه جديد تحريمی علیه تهران باشد.

يوکيو آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی، هفته جاری از ايران خواست تا به بازرسان اجازه دهد تا از مجتمع پارچين در نزديکی تهران بازديد کنند، چرا که ظن آن می‌رود ايران در اين محل دست به آزمايش‌های نظامی- هسته‌ای زده باشد.

مقام‌های ايران در گذشته با این درخواست مخالفت کرده بودند. قرار است دور جديد مذاکرات نمايندگان ايران و آژانس درباره راستی‌آزمايی فعاليت‌های هسته‌ای تهران روز ۲۷ سپتامبر برگزار شود. مذاکرات طرفین ظرف دو سال گذشته نتيجه‌ای در بر نداشته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG