لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۵۱

آمریکا جاسوس بلندپایه خود را «به خاطر ترامپ از روسیه خارج کرد»


جاسوس سی‌آی‌ای به پوتین دسترسی داشت و تصاویری از اسناد بسیار مهم بر روی میز کار رئیس‌جمهوری روسیه را برای این سازمان‌ می‌فرستاد.

رسانه‌های آمریکا روز دوشنبه خبر دادند سازمان جاسوسی ایالات متحده یک منبع خود را که مقامی بلندپایه نزدیک به حکومت روسیه بود از این کشور خارج کرده است.

این مامور آمریکا نقش مستقیم ولادیمیر پوتین در رهبری دخالت مسکو در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا را تایید کرده بود.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان اواخر روز دوشنبه ۱۸ شهریور گزارش داد این منبع که برای دهه‌ها اطلاعات در اختیار آمریکا می‌گذاشت به پوتین دسترسی داشت و تصاویری از اسناد بسیار مهم روی میز کار رئیس‌جمهوری روسیه را برای سازمان‌ اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، می‌فرستاد.

این شبکه گفته است: این جاسوس روس در سال ۲۰۱۷ و به خاطر نگرانی از این که دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده، و اعضای دولتش در نتیجه مسامحه‌کاری در حفظ اسرار حکومتی، هویت او را فاش کنند از روسیه خارج شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، این گزارش را تکذیب کرده است.

بریتانی برامل، مدیر روابط عمومی سی‌آی‌ای، به سی‌ان‌ان گفته است: «گمانه‌زنی انحرافی که رئیس‌ جمهوری از اطلاعات بسیار حساس کشور استفاده می‌کند- که هر روز به همه آنها دسترسی دارد- در مورد یک عملیات ادعایی نادرست است.»

خبرگزاری روسی اینترفاکس در همین زمینه به نقل از شماره روز سه‌شنبه روزنامه کومرسانت گزارش داد که جاسوس یاد شده «اولگ اسمولنکوف» و از کارکنان دفتر ریاست‌ جمهوری روسیه بود که در سال ۲۰۱۷ به بهانه سفر خانوادگی به مونته‌نگرو ناپدید شد.

این خبرگزاری افزوده است: گروه کمیته تحقیق روسیه پس از ناپدید شدن اسمولنکوف، تحقیقات اولیه در این زمینه را آغاز و پرونده‌ای درباره قتل احتمالی او باز کرد.

این تحقیقات چند بار متوقف شد تا این که کارآگاهان و ماموران سرویس امنیتی فدرال روسیه به این نتیجه رسیدند که قربانیان فرضی زنده بوده و در یک کشور خارجی به سر می‌برند.

خارج شدن منبع اطلاعاتی سی‌آی‌ای از روسیه باعث شد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در خصوص اقدامات داخلی کرملین در جریان انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۱۸ کنگره ایالات متحده «کاملا کور شوند».
روزنامه نیویورک تایمز


کومرسانت همچنین به سایت روزنامه آمریکایی «واشینگتن‌پست» ارجاع داده است که از خرید یک خانه در استنفورد ایالت ویرجینیا توسط افرادی به نام‌های اولگ و آنتونینا اسمولنکوف به ارزش ۹۲۵ هزار دلار در پنجم ژوئیه ۲۰۱۸ خبر داده بود.

در همین حال، دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز سه‌شنبه تایید کرد که اسمولنکوف چند سال پیش در دفتر ریاست‌جمهوری کار می‌کرده است ولی بر پایه یک دستورالعمل داخلی اخراج شد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، وی به خبرنگاران گفت: «درست است، اسمولنکوف در دفتر ریاست‌جمهوری کار می‌کرد ولی چند سال پیش بر پایه یک دستورالعمل داخلی اخراج شد».

وی دلیل اخراج این جاسوس آمریکا را اعلام نکرد.

پسکوف می‌گوید که اسمولنکوف «مقام بالایی نداشت. تنها می‌توانم این را بگویم، اطلاعات دیگری در این زمینه ندارم». سخنگوی کاخ کرملین درباره سمت جاسوس یاد شده نیز اطلاعاتی نداد.

«مهره با ارزش آمریکا» در کرملین

روزنامه نیویورک تایمز در خصوص این منبع اطلاعاتی با ارزش آمریکا نوشته است: سی‌آی‌ای چند دهه پیش یک مدیر میانی روس را استخدام و او را آموزش داد. این فرد به مرور ارتقاء مقام یافت و سمت بالایی گرفت تا جایی که به مقامات بلندپایه کرملین دسترسی داشت.

این روزنامه افزوده است: قرار بود این منبع اطلاعاتی در اواخر سال ۲۰۱۶ از روسیه خارج شود ولی وی ابتدا به دلایل مسائل خانوادگی آن را رد کرد.

این روزنامه افزود: بی‌درنگ این نگرانی بالا گرفت که منبع یاد شده جاسوس دو جانبه است، ولی وی ماه‌ها بعد خروج از کشور را پذیرفت.

منبع یاد شده با فراهم کردن اطلاعات کلیدی، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را به این نتیجه رساند که ولادیمیر پوتین مستقیما دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست‌ جمهوری ایالات متحده را به نفع دونالد ترامپ و علیه رقیبش هیلاری کلینتون رهبری کرده است.

این جاسوس روس همچنین پوتین را مسئول هک کامپیوترهای کمیته ملی حزب دموکرات معرفی کرده است. در جریان این هک، انبوهی از پیام‌های ردوبدل شده میان اعضای این حزب در فضای عمومی منتشر شد.

به نوشته نیویورک تایمز، این جاسوس مهم‌ترین سرمایه با ارزش سی‌آی‌ای در روسیه به شمار می‌رفت.

این گزارش می‌افزاید خارج شدن این منبع اطلاعاتی باعث شد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در خصوص اقدامات داخلی کرملین در جریان انتخابات میان دوره‌ای کنگره ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ «کاملا کور شوند».

نیویورک تایمز می‌گوید که این وضعیت برای انتخابات سال ۲۰۲۰ ریاست‌ جمهوری آمریکا نیز پابرجاست.

در همین حال، تلویزیون ان‌بی‌سی از قول منابع خود گفته است که جاسوس روس هم اکنون با نام حقیقی خود در اطراف واشینگتن زندگی می‌کند و تحت حفاظت دولت آمریکا قرار دارد.

منابع: شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، نیویورک تایمز، اینترفاکس و خبرگزاری فرانسه/ ک. ر./ ف. دو.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG