لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۵

سازمان ملل: ایران همزمان با حل مسئله اتمی، وضعیت حقوق بشر را هم بهبود بخشد


زید رعد الحسین، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل

رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه ۲۳ شهریور از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که همزمان با حل و فصل مسائل هسته‌ای، وضعیت حقوق بشر را در ایران نیز بهبود بخشد.

زید رعد الحسین در سی‌امین نشست افتتاحیه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با استقبال از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در وین گفت که «من از ایران می‌خواهم تا پیشرفت‌های متناسبی نیز در زمینه حقوق بشر داشته باشد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، وی اظهار داشت: «استفاده روزافزون از مجازات اعدام، نگرانی‌ها درباره حق محاکمه عادلانه و ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران، وبلاگ نویسان و مدافعان حقوق بشر به عنوان یکی از نگرانی‌های عمده باقی مانده است».

بر اساس گزارش سازمان‌های حقوق بشری، ایران از جمله کشورهای دارای آمار بالای اعدام همراه با چین و عربستان است، و فعالان حقوق بشر، کارگری، روزنامه‌نگاران و منتقدان مذهبی حکومت جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک سرکوب می‌شوند.

سایت فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر مردادماه امسال پیش‌بینی کرده است که در صورت ادامه اعدام با سرعت کنونی، ایران در سال ۱۳۹۴ پس از سال ۱۳۶۸ از لحاظ شمار اعدام‌ «رکورددار» خواهد شد.

به گزارش این سایت، دولتمردان ایران انجام ۲۴۶ اعدام را از دی‌ماه سال ۹۳ تا تیرماه سال ۹۴ تایید کرده‌اند.

حل و فصل برنامه هسته‌ای ایران که با سفر گسترده هیات‌های تجاری اروپایی به ایران طی ماه‌های گذشته همراه شده، این نگرانی را برانگیخته است که وضعیت حقوق بشر در ایران به سایه رفته و به دست فراموشی سپرده شود.

با این حال، رییس‌جمهوری اتریش در سفر اخیر خود به ایران گفته بود که مسائل حقوق بشری را با مقام‌های ایرانی در میان خواهد گذاشت.

توسعه مسیرهای مهاجرت

رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش از کشورهای اروپایی خواست تا برای همراهی با بحران پناهجویان، سیاست‌های جامعی را به منظور توسعه مسیرهای مهاجرت اتخاذ کنند.

رعد الحسین خواستار پایان بازداشت و «بدرفتاری» با پناهجویان، بویژه کودکان، شد که به گفته او، از جنگ یا تحت تعقیب قرار گرفتن در حکومت‌هایی چون سوریه گریخته‌اند.

وی خطاب به ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر گفت: «لازم است که مسیرهای مهاجرت عادی و اسکان مجدد توسعه پیدا کنند- دو اقدامی که از بروز مرگ و میر جلوگیری کرده و راه قاچاقیان را سد خواهد کرد».

اظهارات رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی بیان می‌شود که آلمان از روز یکشنبه بار دیگر بازرسی‌های مرزی خود را برای کنترل ورود گسترده پناهجویان به این کشور از سر گرفته است. قرار است وزیران کشور ۲۸ عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه نشستی را برای بررسی بحران پناهجویان برگزار کنند.

رعد الحسین در بخش دیگری از سخنانش از برخی قدرت‌های جهانی نظیر چین و روسیه به دلیل ساکت کردن منتقدان خود انتقاد کرد.

او از چین به دلیل بازداشت و بازجویی از بیش از یکصد وکیل طی ماه‌های اخیر، و از روسیه به علت قرار دادن گروه‌های مدنی کمک گیرنده از منابع خارجی ذیل قوانین جدید این کشور انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG