لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۹

آمریکا به صاحبان کشتی‌ها درباره انبار کردن نفت ایران هشدار می‌دهد


ستفاده از نفتکش‌هایی که سیستم ردیابی خود را خاموش می‌کنند تا از رصد شدن در امان بمانند از راه‌هایی است که ایران برای رساندن نفت خود به برخی از مشتریان باقیمانده در پیش گرفته است.

دولت دونالد ترامپ به زودی به صاحبان کشتی‌ها، مقام‌های بندری و شرکت‌های بیمه درباره انبار کردن نفت ایران هشدار می‌دهد و خواستار اجتناب آنها از نقض تحریم‌های آمریکا علیه تهران می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوید پیمان معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور مبارزه با تهدیدهای مالی و تحریم‌ها روز دوشنبه ۱۹ اسفند این خبر را اعلام کرد.

آقای پیمان در نشست بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها گفت: «ما هرکسی که نفت، محصولات پتروشیمی و سوخت فرآوری شده ایران را انبار کند به گونه‌ای که نقض تحریم‌های آمریکا باشد، فارغ از اینکه چه کسی هست، هدف قرار می‌دهیم و آن را در لیست می‌گذاریم».

او همچنین گفت ایالات متحده از ناخداهای کشتی‌ها می‌خواهد از هر کسی که در کار انتقال نفت تحریم شده از یک کشتی به کشتی دیگر است عکس گرفته و در اختیار دولت آمریکا قرار دهد.

معاون دستیار وزیر خارجه ایالات متحده همچنین گفت به کشتی‌های باری که با هدف فرار از تحریم‌های آمریکا تجهیزات ردیابی‌شان را خاموش می‌کنند نیز هشدار داده خواهد شد.

دولت دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت پارسال از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و تحریم‌های شدیدی علیه تهران وضع کرد.

این تحریم‌ها صادرات نفت ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است به گونه‌ای که فروش نفت کشور را از دو و نیم میلیون بشکه در روز تا قبل از تحریم‌هاف به حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.

گزارش‌های مختلف حاکی است که ایران نفت خود را در کشتی‌ها و برخی انبارهای چین ذخیره می‌کند تا در فرصت‌ مناسب آن را بفروشد.

استفاده از نفتکش‌هایی که سیستم ردیابی خود را خاموش می‌کنند تا از رصد شدن در امان بمانند یکی دیگر از راه‌هایی است که ایران برای رساندن نفت خود به برخی از مشتریان باقیمانده در پیش گرفته است.

در حال حاضر چین به رغم تحریم‌های آمریکا علیه تهران، از ایران نفت وارد می‌کند و به همین دلیل، دولت دونالد ترامپ سپتامبر پارسال برخی از واحدهای شرکت حمل‌ونقل کاسکو چین را به خاطر واردات نفت غیرقانونی تحریم کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG