لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۳

مدیر کشتی‌سازی صدرا: ونزوئلا پول نفتکش‌ ساخت ايران را نمی‌دهد


مدير کارخانه کشتی‌سازی جزيره صنعتی صدرا، می‌گوید ونزوئلا نه پول نفتکشی که اين شرکت برايش ساخته است را می‌دهد و نه حاضر به تحويل گرفتن آن است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، سلمان ضربی روز يکشنبه، هفتم مهر ماه، با اشاره به امتناع ونزوئلا از تحويل نفتکش از نوع افراماکش ۱۱۳ تنی ساخته شده توسط ايران، گفت: ونزوئلائی‌ها به دلايل نامشخصی کشتی‌های نفتکش را تحويل نمی‌گيرند و در اين بين پيگيری‌های حقوقی در جريان است.

خبرگزاری مهر نوشته است که ايران از شرکت ملی نفت ونزوئلا به دليل عدم پرداخت بدهی خود قصد شکايت دارد.

قرارداد ۲۰۰ ميليون يورويی شرکت ملی نفت ونزوئلا و صدرا به منظور ساخت چهار فروند کشتی نفتکش بيش از شش سال پيش با موافقت روسای وقت جمهوری ايران و ونزوئلا امضا شد.

هزينه هر يک از نفتکش‌های ياد شده ۵۷ ميليون يورو است که مقرر شده بود ۴۲ ميليون يورو پيش پرداخت شود.

وئزوئلا هم اکنون از بابت اولين نفتکش ساخته شده ۲۱ ميليون يورو به ايران بدهکار است.

شرکت صدرا شهريور ماه سال گذشته اعلام کرد که اولين نفتکش ساخته شده برای ونزوئلا به آب انداخته شده و زمستان سال گذشته نيز رسما اعلام کرد که اين نفتکش آماده تحويل به شرکت ملی نفت ونزوئلا است.

در همين زمينه ۲۵ فروردين ماه امسال، واحد مرکزی خبر از قول مهدی اعتصام مدير عامل شرکت صدرا گزارش داد که ايران برای تحويل اين نفتکش منتظر نمايندگان ونزوئلا هست که اين امر نيز پس از انتخابات رياست جمهوری اين کشور انجام خواهد شد.

انتخابات رياست جمهوری ونزوئلا ۲۵ فروردين ماه سال جاری برگزار شد.

مديرعامل شرکت صدرا همچنين گفته بود که بدنه کشتی دوم سفارشی اين کشور نيز ساخته و قطعات آن وارد شده است و ساخت اين کشتی هم در سه ماهه اول سال جاری آغاز می شود.

با اين حال، علی سعيدلو سخنگوی وقت رياست جمهوری ايران در حوزه بين‌الملل ۱۲ تيرماه اعلام کرد که موضوع امتناع ونزوئلا از تحويل نفتکش ياد شده قرار است طی ديداری که بين محمود احمدی نژاد و همتای ونزوئلايی وی نيکلاس مادورو در حاشيه اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز در مسکو انجام می شود، بررسی شود.

به رغم اين گفت‌وگو، خبرگزاری مهر گزارش داده است که هنوز هم ونزوئلا حاضر به تحويل گرفتن اولين نفتکش ساخت ايران نيست.

شرکت ديجيتال گلوب که تصاوير برنامه نقشه‌برداری گوگل ارث را برای شرکت گوگل تامين می‌کند روز ۲۷ مه عکس ماهواره‌ای از نفتکش ياده شده در يارد کشتی سازی صدرا در بندر بوشهر منتشر کرد که همچنان بدون فعاليت در آب انداخته شده است.

مقامات ونزوئلا هنوز به خبر امتناع از تحويل نفتکش ساخت ايران واکنش نشان نداده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG