لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۰

انفجارهای پياپی در بغداد، ۱۵ کشته برجای گذاشت


آمريکا از زمان تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳ نزديک به ۱۴۰ هزار نيروی نظامی در اين کشور مستقر کرده است.
در پی سه انفجار جداگانه در شرق بغداد، دستکم ۱۵ نفر کشته و ۳۵ نفر مجروح شدند. نخستين انفجار در نزديکی يک ايستگاه شلوغ اتوبوس روی داد.

در جریان نخستین انفجار، يک خودرو بمب گذاری شده در نزديکی یک ايستگاه شلوغ اتوبوس در شرق بغداد منفجر شد که اوايل صبح روز چهارشنبه رخ داد و در آن حادثه ۱۱ نفرکشته و ۲۷ نفر ديگرزخمی شدند.


به گفته يک شاهد عينی، يک خودرو فولکس نزديک ايستگاه اتوبوس منفجر شد و بيشتر قربانیان این انفجار، کودکان و زنان بودند.


اين انفجار در محله کاميليا که نزديک مسجد الرسول متعلق به شيعيان است رخ داد ولی به ساختمان های اطراف خسارتی وارد نکرد.


براساس گزارش خبرگزاری ها، در شمال عراق نيز دو بمبگذار انتحاری با ماشين به يک پايگاه نظامی حمله کردند که در نتيجه آن، چهار سرباز کشته و ۱۰ نفر ديگر مجروح شدند.


همچنین یک مرد مسلح ناشناس در روستایی در نزدیکی بغداد به روی یک خانواده شیعه آتش گشود و دستکم نه تن از اعضای خانواده را به قتل رساند.


خشونت ميان سنی ها و شيعيان از ماه های پيش تاکنون به اوج خود رسيده است. در ۲۳ نوامبر، شورشيان سنی در يکی از حملات مرگبار جنگ عراق با استفاده از بمب و خمپاره ۲۱۵ نفر را در شهرک شيعه نشين صدر به قتل رساندند.


همچنين در ۱۶ آوريل، يک بمب مخفی شده در کيف خريد در يک مينی بوس در نزدیکی مسجد الرسول منفجر شد که در جريان آن حداقل سه نفر کشته و شش نفر مجروح شدند.روزنامه آمريکايی نيويورک تايمز، در شماره روز چهارشنبه خود خبر داد که دولت عراق طرحی را به ايالات متحده ارايه کرده که براساس آن، از ماه مارس سال ۲۰۰۷ امنيت شهر بغداد به نيروهای عراقی سپرده شود.

از ماهها پيش، مقامات آمريکا و عراق در حال بحث بر سر پيشنهادهايی هستند تا امنيت شهر بغداد و ساير شهرها را از نيروهای آمريکايی به نيروهای آموزش ديده پليس و ارتش عراق واگذارکنند.


آمريکا از زمان تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳ نزديک به ۱۴۰ هزار نيروی نظامی در اين کشور مستقر کرده است.


واگذاری امنیت بغداد به دولت عراق


روزنامه آمريکايی نيويورک تايمز، در شماره روز چهارشنبه خود خبر داد که دولت عراق طرحی را به ايالات متحده ارايه کرده که براساس آن، از ماه مارس سال ۲۰۰۷ امنيت شهر بغداد به نيروهای عراقی سپرده شود.


کريستوفر گارور از سخنگويان ارتش آمريکا گفته است که مقامات آمريکا و عراق در حال ارزيابی پيشنهادهايی برای انتقال تامين امنيت در عراق ظرف چند ماه آینده هستند.


وی در يک گفت و گوی تلفنی تاکيد کرد: « اينکه بغداد در چنين در طرحی قرار خواهد داشت در اين زمان مورد بحث نخواهد بود. اما سپردن امنيت بغداد به طور روشن بخشی از واگذاری مسئوليت تامين امنيت کل عراق به دولت اين کشور است.»


در ۲۸ اکتبر، جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا و نوری المالکی، نخست وزير عراق سه هدف را روشن کردند: سرعت بخشيدن به آموزش نيروهای امنيتی عراق، پيشرفت به جلو با کنترل عراقی ها بر ارتش خود، و سپردن مسئوليت تامين امنيت عراق به دولت اين کشور.


ژنرال ويليام کالدول، سخنگوی ارشد ارتش آمريکا در عراق روز پنجم دسامبر به خبرنگاران گفت که ارتش آمريکا انتظار دارد که دولت عراق تا اواسط سال ۲۰۰۷ کنترل کامل نيروهای عراقی را در اختيار گيرد.


وی گفت که اين موضوع بخشی از تسريع برنامه زمانی مورد بحث ميان بوش و المالکی در جريان ديدار ماه گذشته آنها در اردن است.


آقای المالکی در گفت وگويی با ABC که يک روز پس از اين نشست انجام شد خاطرنشان کرد که نيروهای عراقی آماده هستند.


وی گفت: «من می توانم بگويم که در ژوئن آينده، نيروهای ما کنترل امنيت عراق را درست خواهند گرفت.»


براساس آخرين آمارمنتشر شده توسط خبرگزاری آسوشيتدپرس، از زمان تهاجم آمريکا به عراق درماه مارس سال ۲۰۰۳ تاکنون، حداقل دوهزار و ۹۳۹ نفر از ارتش آمريکا در جريان درگيرهای اين کشور کشته شده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG