لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۵۲

واليبال ايران نبرد انتقامی را از مصر برد


تیم والیبال ایران در سه ست کامل توانست بر تیم مصر پیروز شود.
تيم ملی واليبال ايران در هفتمين مسابقه خود از رقابت‌های جام ‌جهانی ۲۰۱۱، در نبردی انتقامی مقابل مصر قهرمان قاره آفريقا قرار گرفت و با نتيجه ۳-۰ پيروز شد. اين اولين پيروزی ايران در اين رقابت ها بود که بدون ست باخته قم خورده است.

مصر که در رده دوازدهم رده بندی فدراسيون جهانی قرار دارد، پيش از اين موفق شده بود در دو رويداد مهم بر ايران غلبه کند. ايران در آستانه برای ورود به ليگ جهانی ۲۰۱۰، در هر دو بازی رفت و برگشت با نتيجه ۳-۰ به مصر باخت.

در رقابت های قهرمانی ۲۰۱۰جهان نيز که به ميزبانی ايتاليا برگزار شد، ايران بر ژاپن پيروز شد و مقابل ايتاليا هم پنج ست مبارزه کرد اما در ضعيف ترين بازی اش ۳-۰ مغلوب مصر شد تا از صعود به مرحله بعد باز بماند.

قهرمان جام ملت های آسيا حالا در پی اين انتقام شيرين ورزشی، با پنج پيروزی و دو شکست در رده پنجم جام جهانی ۲۰۱۱ قرار دارد.

در ديگر بازی های روز دوشنبه، لهستان ۳-۰ از سد آمريکا گذشت. روسيه با همين نتيجه مقابل آرژانتين به پيروزی رسيد. در زيباترين مسابقه، کوبايی ها ۳-۲ مقابل برزيل برنده شدند. ايتاليا از سد صربستان گذشت و ژاپنی ها نيز با عبور از کمند تيم چين، دومين پيروزی خود را ثبت کردند.

در پايان هفتمين دور از دوازدهمين دوره رقابت های جام جهانی واليبال، لهستان با شش پيروزی و فقط يک شکست مقابل ايران، با ۱۹ امتياز در صدر جدول رده بندی قرار دارد.

روسيه، برزيل و کوبا در رده های بعدی قرار دارند. ايران با يک پله صعود، جای ايتاليا را در رده پنجم گرفته است.

چين رقيب بعدی ايران در اين رقابت ها، تنها تيمی است که تمام بازی هايش را واگذار کرده و در حسرت کسب پيروزی باقی مانده. شرح ديدار ايران و مصر در ادامه آمده است.

ايران ۳ مصر ۰

ايران در گيم نخست، بدعت بازی ضعيف اش در گيم های اول اين رقابت ها را شکست و با امتياز ۲۵ بر ۱۸ مصر را شکست داد. مصری ها سرويس های زيادی را در طول اين بازی از دست دادند.

عليرضا نادی برخلاف روز بی فروغ بازی با آمريکا، در اين بازی چه در دفاع و چه در حمله، تسلطی آشکار بر محيط بازی داشت.

در گيم دوم در حالی که ايران ۳ امتياز پيش بود، مصری ها بازی را مساوی کردند اما باز اين نادی بود که با آبشار سرعتی امتياز هشتم را برای ايران به ارمغان آورد تا دو تيم به نخستين وقت استراحت فنی بروند.

دفاع عقب زمين ايران نسبت به گذشته بسيار موفق تر بود و همين موضوع باعث شد تا با رسيدن به امتياز ۱۴ مقابل ۱۰ شريف الشمرلی سرمربی مصر، درخواست وقت استراحت کند.

زدن سرويس های پرشی از سوی بازيکنان ايران، حاکی از آن بود که تمرين ويژه دو ساعته پس از بازی با آمريکا که فقط به نواختن سرويس و دفاع عقب زمين اختصاص داشته، موثر افتاده است.

آمار تک دفاع های موفق بازيکنان ايران در اين گيم زياد بود و در اين بين نادی به اتفاق موسوی و بازارگرد عملکرد بهتری داشتند.

قهرمان قاره آفريقا برای برهم زدن سيستم دفاع عقب زمين ايران، از سرويس های پرشی استفاده کرد که بازيکنان ايران با دفاع خوب، مغلوب اين تاکتيک نشدند. اين گيم را نيز شاگردان ولاسکو با حساب ۲۵ بر ۲۱ به سود خود رقم زدند.

در گيم سوم آبشارهای خوب هيکل ردا، ستاره شماره ۱۰ تيم مصر باعث شد اختلاف امتياز به دو برسد و ولاسکو درخواست وقت استراحت کند، اما درخشش محمد موسوی در اين گيم، مجدداً فاصله دو تيم را افزايش داد.

دو امتياز سرويسی که پوريا فياضی کسب کرد نيز از صحنه های زيبای گيم سوم بود. در امتيازات پايانی، مهدوی و غفور جايگزين بازارگرد و حسينی شدند تا با اين دو تعويضه مشهور از سوی ولاسکو، امتياز بيست و پنجم ايران مقابل ۱۵ امتيازی که مصری ها کسب کردند، برتری ۳-۰ ايران را رقم بزند.

تيم ملی واليبال ايران تاکنون مقابل تيم های ژاپن، صربستان، لهستان،
آرژانتين و مصر به برتری رسيده و دو بازی را هم به کوبا و آمريکا را واگذار کرده.

در پايان بازی قهرمانان آسيا و آفريقا، کميته فنی رقابت‌ها عليرضا نادی را به عنوان بهترين بازيکن زمين انتخاب کرد. مهدی بازارگرد از ايران به همراه هيکل ردا از مصر با ۱۴ امتياز عنوان امتيازآورترين بازيکنان مسابقه را به خود اختصاص دادند.

اعتراض ولاسکو به برنامه ريزی ژاپنی ها

سرمربی تيم ملی واليبال ايران با انتقاد از نحوه برگزاری مسابقات، برنامه در نظر گرفته شده برای برخی بازی ها را غير منطقی دانست.

ولاسکو گفت: من تاکنون هفت بار برای مسابقات مختلف به ژاپن آمده ام و آنها هميشه برنامه ريزی خوبی داشتند، اما امروز من سوالی از مسئولان فداسيون جهانی دارم.

ولاسکو پرسيد: من متوجه نمی شوم تيمی که روز قبل ساعت ۱۸:۳۰ يک بازی سنگين برگزار کرده، چگونه بايد صبح روز بعد، ساعت ۱۱ به زمين بيايد؟

خوليو ولاسکو ادامه داد: اين مشکلی بود که امروز به تيم مصر فشار فراوانی آورد. فکر می کنم اين امکان هست که بسياری از بازی ها در ساعت ۱۵ برگزار شوند، زيرا تلويزيون آن بازی ها را پوشش نمی دهد.

ولاسکو گفت؛ مخالف پخش تلويزيونی نيستم اما پخش بازی ها نبايد اولويت تصميم‌گيری برای زمان بندی جام جهانی باشد. اين رقابت ها، انتخابی المپيک است و تمام تيم‌ها بايد شرايط مساوی داشته باشند.

سرمربی مشهور و پرافتخار آرژانتينی تاکيد کرد که دوست دارد پاسخ مسئولان فدراسيون جهانی را هم در خصوص اين انتقاد بشنود.

پس از او عليرضا نادی کاپيتان تيم ملی واليبال ايران گفت: مصر يک تيم قوی است، اما آنها امروز خسته بودند.

اشرف عبدالحسن کايپتان تيم ملی مصر نيز گفت: صحبت های ولاسکو مهم ترين مشکل تيم ماست. اگر بازيکنان استراحت کنند بهتر می شوند. اين بازی برای ما بسيار دشوار بود و ايرانی ها با تمرکز بالا و اشتباهات کمتری ظاهر شدند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG