لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۳۷

حضور گسترده پليس ضد شورش در خيابان ها همزمان با بازشمارى آراء


در دو هفته گذشته اعتراض های خیابانی با سرکوب شدید نیروهای ضد شورش روبرو شده است.
همزمان با انتظار براى اعلام نظر نهايى شوراى نگهبان در باره انتخابات ریاست جمهوری هزاران نيروى ضد شورش بار ديگر به خيابان ها سرازير شده و چند صد معترض نيز دست به راهپيمايى زده اند.

در حالى كه مير حسين موسوى و مهدى كروبى، نامزدهاى معترض، خواستار ابطال نتايج انتخابات رياست جمهورى دهم هستند شوراى نگهبان روز دوشنبه اقدام به بازشمارى برخى از صندوق هاى راى در مقابل دوربين هاى تلويزيونى كرده است.

شوراى نگهبان هدف از اين اقدام را ايجاد اعتماد بيشتر در باره برگزارى سالم انتخابات رياست جمهورى عنوان كرده است.

خبرگزارى جمهورى اسلامى، ايرنا، در گزارشى گفته است كه در بازشمارى آراء در يك منطقه تهران، آراء محمود احمدى نژاد، رييس جمهور كنونى ايران، افزايش داشته است.

خبرگزارى فارس نیز كه نزديك به سپاه پاسداران است اعلام كرده است: بازشمارى آراء انتخابات در چند شهر ايران تغييرى در نتايج اعلام شده در روز ۲۳ خرداد نشان نمى دهد.

شمارش مجدد آراء در حوزه هاى انتخابيه اسلامشهر، رباط كريم و كرج در استان تهران، زاهدان و كرمان در جنوب شرقى ايران، بابلسر در استان مازندران و سربيشه و نهبندان در شرق ايران در حال انجام است.

اين بازشمارى در حالى صورت مى گيرد كه شوراى نگهبان به عنوان نهاد ناظر بر اجراى انتخابات پيشتر اعلام كرده بود كه كميته ويژه اى براى بررسى نحوه برگزارى انتخابات تشكيل مى دهد ولى اين كميته به دليل آنچه كه بى طرف نبودن شوراى نگهبان از سوى نامزدهاى معترض خوانده شد، امكان تشكيل نيافت.

همزمان با انتظار براى اعلام نتايج بازشمارى آراء از سوى شوراى نگهبان، دهها خودروى نظامى نيروهاى ضد شورش را در ميادين و خيابان هاى اصلى شهر تهران مستقر كرده و خيابان وليعصر نيز پر از ماموران امنيتى شده است.
موسوى و كروبى در نامه هاى جداگانه اى به شوراى نگهبان گفته اند كه در اين انتخابات تقلب هاى گسترده اى صورت گرفته و با بازشمارى آراء مشكلى حل نمى شود.

مهدى كروبى در يكى از نامه هاى خود به شوراى نگهبان با اشاره به تخلفات متعدد در روند برگزارى انتخابات، شمارش آرا و نيز اعلام نتايج تصريح كرده است، «هرگز شمارش ده درصد صندوق‌ها مشكلى را حل نمى‌كند.»

وى افزوده كه از زمان برگزارى انتخابات، تمام صندوق ها در اختيار وزارت كشور بوده است و آنها هر كارى كه خواسته اند با آن انجام داده اند.

بر اساس اعلام وزارت كشور، محمود احمدى نژاد با ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار راى برنده انتخابات رياست جمهورى دهم شده است.

اعزام پليس ضد شورش به خیابان ها

همزمان با انتظار براى اعلام نتايج بازشمارى آراء از سوى شوراى نگهبان، دهها خودروى نظامى نيروهاى ضد شورش را در ميادين و خيابان هاى اصلى شهر تهران مستقر كرده و خيابان وليعصر نيز پر از ماموران امنيتى شده است.

اين خيابان در دو هفته گذشته محل تجمع و راهپيمايى هاى گسترده معترضان به نتيجه انتخابات بوده است و روز دوشنبه نيز بين ۲۰۰ تا ۳۰۰ تظاهر كننده از خيابان فرشته به سمت ميدان تجريش به حركت در آمدند.

گزارشى از برخورد پليس با اين افراد مخابره نشده است.

اخبار دریافتی حاکی است که امکان تماس از طریق تلفن همراه در بخشی از خیابان ولیعصر قطع شده است. مخابرات ایران در روزهای گذشته در مناطقی که تظاهرات یا درگیری های خیابانی در جریان بود اقدام به قطع سیستم موبایل شهروندان می کرد.

ارسال پیامک نیز از یک روز قبل از انجام انتخابات ریاست جمهوری مسدود شده است.

انتظار مى رود كه شوراى نگهبان نظر رهبر جمهورى اسلامى ايران مبنى بر صحت و سلامت برگزارى انتخابات را تاييد كند. هنوز مشخص نيست كه نامزدها و هواداران آنها به تاييد احتمالى انتخابات از سوى اين شورا چه واكنشى نشان خواهند داد.

اعتراض هاى گسترده خيابانى به نتايج انتخابات در دو هفته گذشته حداقل ۲۰ كشته بر جاى گذاشته است و صدها فعال سياسى و مدنى همراه با دهها روزنامه نگار نيز از سوى نيروهاى امنيتى بازداشت شده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG