لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۱۷

اختلاف کاخ سفید و سناتورهای جمهوریخواه بر سر تمدید مذاکرات با ایران


جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید باید به ایران فرصت بیشتری‌ داده شود تا به نگرانی‌های مرتبط با برنامه اتمی خود پاسخ دهد و ممکن است اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران نتیجه عکس در پی داشته باشد. این در حالی است که برخی از سناتورهای جمهوریخواه خواستار تمدید مذاکرات همراه با اعمال تحریم بیشتر بر تهران شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست روز دوشنبه سوم آذر در واکنش به تمدید زمان گفت‌و‌گو با ایران گفت: «به نظر رییس جمهوری آمریکا (باراک اوباما) نرسیدن به توافق بهتر از رسیدن به یک توافق بد است».

وی افزود: «ما بر این اعتقادیم که آن قدر پیشرفت حاصل شده که فرصت بیشتری در اختیار حکومت ایران بگذارد تا به نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی خود پاسخ داده و پروتکلی را به اجرا گذارد که جامعه جهانی را در زمینه اجرای توافق‌های به دست آمده مطمئن سازد».

سناتورهای آمریکایی؛ «تمدید مذاکرات همراه با افزایش تحریم‌ها»

در همین حال، برخی از سناتورهای سر‌شناس جمهوریخواه روز دوشنبه گفتند که کنگره آمریکا باید جنبه‌های توافق نهایی هسته‌ای با ایران را بررسی کند و تمدید مذاکرات باید با افزایش تحریم‌ها همراه باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال تمدید تاریخ مذاکرات هسته‌ای ایران با غرب، سه تن از سناتورهای جمهوریخواه در بیانیه‌ای گفتند به نظر آن‌ها اصرار ایران بر حفظ هرگونه برنامه هسته‌ای مشکل آفرین است.

جان مک کین، لیندسی گراهام و کلی آیوت، از تصمیم گیران سیاست خارجی حزب جمهوریخواه، هشدار دادند که یک «توافق بد» با ایران موجب آغاز مسابقه هسته‌ای و تسلیحاتی در خاورمیانه می‌شود.

در این بیانیه گفته شده است: «ما معتقدیم تمدید مذاکرات باید با اعمال تحریم‌های بیشتر و تایید هر نوع توافق نهایی بین ایران و ایالات متحده توسط کنگره همراه شود».

سناتور جمهوریخواه باب کروکر از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنا نیز گفت او نگران است که تکرار تمدید (توافق موقت) از اهرم فشار آمریکا در این مذاکرات بکاهد.

او گفت کنگره باید پیش از هر نوع توافق نهایی مورد مشورت قرار گیرد. با این حال آقای کروکر خواستار اعمال بلافاصله تحریم علیه ایران نشد.

او اظهار داشت: قانونگذاران باید برای بررسی راه حل‌های جایگزین مانند تحریم‌های شدید‌تر در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسد آماده باشند.

این سناتور جمهوریخواه افزود: «من ترجیح می‌دهم دولت به مذاکره ادامه بدهد ولی به یک توافق بد که به بی‌ثباتی بیشتر در منطقه و دنیا دامن می‌زند رضایت ندهد».

اد رویس نماینده جمهوریخواه و رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز پس از اعلام تمدید تاریخ مذاکرات هسته‌ای با ایران بیانیه‌ای صادر کرد.

آقای رویس در این بیانیه گفته است: «تمدید مذاکرات بهتر از توافق بدی است که در دوره‌ای از گفت‌وگو‌ها به نظر می‌رسید در حال شکل گرفتن است. با این حال اگر ایران در سال گذشته نتوانسته است تصمیم قاطعی بگیرد، حال دلایل کمتری وجود دارد که فکر کنیم رهبر ایران در چند ماه آینده ممکن است نظرش را عوض کند».

رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا افزوده است: «چیزی که می‌تواند مقاومت تهران و رضایت ندادن به یک توافق جامع و موثر برای پیشگیری از تولید سلاح‌های هسته‌ای را تغییر دهد فشار اقتصادی است. از ابتدای این مذاکرات دولت باراک اوباما با تلاش کنگره برای دادن اهرم فشار قوی‌تری به مذاکره کنندگان ما برای اعمال تحریم‌های بیشتر در صورت شکست مذاکرات به شدت مخالفت کرده است. اکنون نمی‌توان فهمید که آیا در آن صورت پیامد‌های مذاکرات در ۱۲ ماه گذشته می‌توانست متفاوت باشد یا نه».

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «این هفت ماه تمدید باید برای افزایش فشار اقتصادی بر تهران به کار گرفته شود که هم اکنون به خاطر کاهش بهای نفت تحت فشار اقتصادی است تا این کشور را به پذیرش شرایطی وادار کند که تا به حال نپذیرفته است».

اد رویس تاکید کرد: «از تمدید هفت ماهه مذاکرات می‌توان به این نتیجه رسید که این گفت‌وگو‌ها به توافق نزدیک نیست. متاسفانه، زمان به نفع تهران است تا به تحقیق و ساخت سانتریفوژ‌ها ادامه دهد. دولت باید به کنگره توضیح دهد که این تمدید مذاکرت چه توجیهی دارد».

XS
SM
MD
LG