لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۱۴

اعتصاب سراسری کارگری اسراییل را فلج کرد


فرودگاه اصلی اسراییل روز چهارشنبه شاهد حضور دهها هزار نفر بود که شتابان خود را به پروازها می رسانند.

اعتصاب سراسری در اسراییل که از سوی اتحادیه کل کارگری این کشور آغاز شده است تمام بخش ها را فلج کرده و قرار است که از روز پنج شنبه فرودگاه های اسراییل را نیز در گیرد.


اعتصاب روز چهارشنبه با فراخوانی «هیستدروت» یا اتحادیه کل کارگری اسراییل صورت گرفته و موجب توقف کار در همه نهادهای دولتی و بسياری از موسسات، بنادر و بيمارستان های اين کشور شده است. تنها امور بسيار اضطراری و فوق العاده حساسمورد رسيدگی قرار خواهند گرفت.


اتحاديه کل کارگری در روزهای اخير هشدار داده بود که اگر دولت حاضر به افزايش دستمزد کارگران و کارمندان نشود و امتيازات آنها را افزايش ندهد، تمامی امور اسراییل را فلج خواهد کرد.


اتحاديه کل کارگری در روزهای اخير هشدار داده بود که اگر دولت حاضر به افزايش دستمزد کارگران و کارمندان نشود و امتيازات آنها را افزايش ندهد، تمامی امور اسراییل را فلج خواهد کرد.

عوفر عینی، رییس اتحاديه کل کارگری، شب گذشته در يک کنفرانس خبری اعلام کرد که وزارت دارایی به خواسته های اتحاديه بی اعتنایی کرده و تنها حاضر شده که حقوق کارمندان دولت را به ميزان سی شکل (


Shekel )، واحد پول اسراییل، افزايش دهد.

عوفر عينی به کنايه گفت: اين مبلغ پيشنهادی از سوی وزارت دارایی معادل يک ساندويچ کوچک کارگری است و اتحاديه اين پيشنهاد را يک توهين بزرگ تلقی کرده و لذا اعتصاب را آغاز خواهد کرد.


در نتيجه درخواست های فراوان خانواده های اسراییلی که در اوج تعطيلات تابستانی و در آستانه سفر به خارج هستند، و نيز به خاطر ورود صدها نفر از مهاجران يهودی تازه وارد از فرانسه، اتحاديه کارگری موافقت کرد که تنها يک روز اعتصاب در بخش فرودگاه ها و پروازها را به تاخير اندازد.


از بامداد روز چهارشنبه، دهها شرکت هواپیمایی اسراییلی و خارجی که به سوی اسراییل پرواز می کنند يا از اسراییل به مقصد خارج به پرواز در می آيند، به ميزان چشمگيری بر شمار پروازهای خود افزوده اند.


فرودگاه اصلی اين کشور روز چهارشنبه شاهد حضور دهها هزار نفر بود که شتابان خود را به پروازها می رسانند.


اتحاديه کارگری اعلام کرده که تا تامين مطالبات اين اتحاديه از بامداد روز پنجشنبه هيچ پروازی انجام نخواهد شد.


تمامی وزارتخانه های دولت اسراییل شامل اعتصابی شده که آغاز شده و هيچ يک از ارباب رجوع این ادارات پذيرفته نمی شوند.


تنها وزارت دفاع اسراییل اعلام کرده که به دلايل خاص خود، به برخی از مراجعات حساس پاسخ می دهد.


اتحاديه کارگری تاکيد دارد که دولت اسراییل از منابع مالی سرشاری برخوردار است و می تواند وضعيت مالی کارگران و کارمندان را بهبود بخشد.


دولت اولمرت با مراجعه به دادگاه های کار، خواهان لغو اعتصاب و مجبور کردن کارگران و کارمندان به بازگشت به سر کارهای خود شده است.رییس اتحاديه کارگری اعلام کرده که با آغاز اعتصاب، سطح مطالبات افزايش خواهد يافت و دولت اهود اولمرت ناچار خواهد شد که بهای سنگين تری برای جلب رضايت کارگران و کارمندان بپردازد.

اما طبق تجربيات پيشين، دادگاه های کار، معمولا در کنار خواسته های اتحاديه کارگری قرار می گيرند و از صدور حکم به نفع دولت خودداری می کنند.


نخستین اعتصاب چند سال اخیر


اعتصاب های سراسری در اسراییل امری بی سابقه نيست. اما اين نخستين بار در چند سال اخير است که چنين اعتصابی در حالی برگزار می شود که حزب کارگر، بخشی از ائتلاف دولت محسوب می شود.


رییس پيشين اتحاديه، عمير پرتز بود که بعدها با رسيدن به رهبری حزب کارگر، به چتر هم پيمانی با دولت وارد شد و به مقام وزارت دفاع رسيد.


او اخيرا مقام رهبری حزب کارگر را درانتخابات داخلی اين حزب از دست داد و از پست وزارت دفاع نيز کناررفت.


اتحاديه کارگری در ماه های اخير هيات رییسه جديدی انتخاب کرد که اعضای آن گفته اند: برای احقاق حقوق کارگران و کارمندان به هم پيمانی حزب کارگر با دولت کنونی توجه نخواهند کرد و به مبارزات لازم دست خواهند زد .


اعتصاب در حال حاضر شامل رسانه های گروهی نمی شود، زيرا بخش بزرگی از امور رسانه های گروهی اسراییل، مانند روزنامه ها و شبکه های راديویی و تلويزيونی در دست بخش خصوصی است .


رییس اتحاديه کارگری اعلام کرده که با آغاز اعتصاب، سطح مطالبات افزايش خواهد يافت و دولت اهود اولمرت ناچار خواهد شد که بهای سنگين تری برای جلب رضايت کارگران و کارمندان بپردازد.


سيستم اقتصادی اسراییل بر اساس بازار آزاد است اما اتحاديه کل کارگری می کوشد در اين وضعيت نيز قدرت خود را حفظ کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG