لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۳۳

مردان مسلح پیروان «یزیدی ها» را به رگبار بستند


در دو انفجار انتحاری که در ایستگاه پلیس بغداد رخ داد ۱۲ نفر کشته شدند.

مردان مسلح روز يکشنبه ۲۳ نفر از پيروان اقليت مذهبی يزيدی ها را در شمال عراق به رگبار بسته و آنها را کشتند.


بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، مردان مسلح که سوار بر چندين خودرو بودند ساعت دو بعد از ظهر روز يکشنبه يک اتوبوس حامل کارگران نساجی کارخانه ای را در شهر باشیکا نزدیک موصل متوقف کردند که افرادی از اقليت های مسيحی و يزيدی در آن حضور داشتند.


يک پليس محلی عراق در اين زمينه گفت که مردان مسلح با شناسايی مسافران اين اتوبوس از روی کارت های آنها، افراد مسيحی را جدا کرد و آنها را پياده کردند.


آنها سپس اتوبوس را به همراه مسافران اقليت يزيدی درون آن ربوده و به نزديکی شهر موصل آوردند. اين افراد سپس مسافران را روبروی ديواری قرار داده و آنها را به شيوه افراد اعدامی به رگبار بستند.


يزيدی ها از اقليت های مذهبی عراق به شمار می روند که در نزديکی شهر موصل در شمال عراق زندگی می کنند و فرشته ای را پرستش می کنند که برخی از مسلمانان و مسيحيان آن را «شيطان» می دانند.يزيدی ها از اقليت های مذهبی عراق به شمار می روند که در نزديکی شهر موصل در شمال عراق زندگی می کنند و فرشته ای را پرستش می کنند که برخی از مسلمانان و مسيحيان آن را «شيطان» می دانند.


«ملک طاووس» نماد مقدس این فرقه به شمار می رود که از دیدگاه آنان، برترین ملائک است.


یزدي ها از بازماندگان تمدن باستانی بين النهرين و همراه با اقوام ايرانی و هندوايرانی به اين سرزمين قدم گذاشتند. دين ايزدی يا آنطور که در برخي منابع «يزيدي» ذکر شده، قديمی ترين دين در ميان اقوام کرد است.
بدنبال اين کشتار، صدها تن از يزيدی ها به خيابان های باشيکا ريختند. مغازه های شهر به حالت تعطيل درآمد و بسياری از ساکنين مسلمان از ترس حملات انتقامی در خانه های خود باقی ماندند. پليس ايست های بازرسی بيشتری در اين شهر مستقر کرده است.

دو بمبگذاری انتحاری


شهر بغداد روز يکشنبه نيز شاهد انفجارهای انتحاری جديدی بود که در آن دو ماشين بمبگذاری شده به يک ايستگاه پليس حمله کرده و ۱۲ نفر را کشتند.


بيشتر تلفات اين حادثه شهروندان عراقی بودند و در جريان اين حمله ساختمان ايستگاه پليس خسارت کلی ديد و بخش بزرگی از گاراژ نزديک آن ويران و بر سر خودروهای درون آن آوار شد.


به گفته پليس عراق، بمبگذاری های ديگر در شهر شيعه نشين بصره نيز به مجروح شدن ۹۵ نفر انجاميد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG