لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۹

فرد شماره دو القاعده در پاکستان کشته شد


یحیی اللیبی
گزارش ها حاکی است در جريان حمله هواپيماهای بدون سرنشين آمريکايی در پاکستان ۱۵ شبه نظامی از جمله، «ابو يحيی الليبی» فرد شماره دو گروه تروريستی القاعده ، کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات دولتی آمریکا روز سه شنبه گفتند، این حمله که روز دوشنبه انجام شده، منطقه شمال غربی پاکستان و نزدیک مرز افغانستان را هدف گرفته و منابع پاکستانی هم کشته شدن اللیبی را تایید کرده اند.

یک مقام دولتی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «کشته شدن اللیبی برای القاعده ضربه سختی است و امکان ندارد این گروه بتواند کسی دیگر مانند او را پیدا کند.»

سرویس های اطلاعاتی و امنیتی آمریکایی می گویند ابویحیی اللیبی که شهروند لیبی است، پس از کشته شدن اسامه بن لادن به عنوان فرمانده دوم این گروه و پس از ایمن الظواهری، ارتقا یافته بود.

وی ضمن این که از قدیمی ترین اعضای القاعده بود، به عنوان رهبر مذهبی هم عمل می کرد و این اختیار داشت که فتاوی خود را هم صادر کند.

حمله روز دوشنبه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا، خشم و اعتراض پاکستان را به همراه داشت و دولت پاکستان، اعتراض خود را به مقامات دیپلمات آمریکایی در این کشور اعلام کرد.

هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در دو هفته گذشته، هشت حمله در خاک پاکستان انجام داده اند. از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، دولت آمریکا استفاده از حمله با هواپیماهای بدون سرنشین را افزایش داده است.

گروه تروريستی القاعده پس از کشته شدن اسامه بن‌لادن، به طور موقت سیف العدل را به رهبری برگزیده و سپس ايمن الظواهری، نفر دوم اين گروه به عنوان جايگزين اسامه بن‌لادن معرفی کرد.

اسامه بن‌لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده در جريان حمله نيروهای ويژه نظامی آمريکا در ابوت ‌آباد پاکستان کشته شده و جنازه او در مکانی نامعلوم به اعماق دريا سپرده شد.
XS
SM
MD
LG