لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۱۶

گزارش تازه بریتیش پترولیوم: ايران دارای بزرگترين ذخایر گازی جهان است


شرکت بريتيش پتروليوم (بی‌پی) در تازه‌ترين گزارش سالانه خود که روز چهارشنبه ۲۰ خرداد منتشر شد، اعلام کرد که ايران دارای بزرگترين ذخاير گازی جهان است و از لحاظ ذخاير نفتی جايگاه چهارم جهان را داراست.

اين گزارش همچنين می‌گويد که ايران طی سال ۲۰۱۴ توليد نفت و گاز خود را افزايش داده است.

گزارش سالانه اين شرکت انرژی که در سايت رسمی آن منتشر شده است، همچنين از افزايش ظرفيت پالايشگاهی ايران خبر می‌دهد.

بر اساس آمارهای شرکت بی‌پی، ايران هم اکنون با داشتن ۳۴ تريليون متر مکعب ذخاير، بزرگترين منبع گازی جهان را در اختیار دارد.

بيش از ۱۸ درصد ذخاير متعارف گاز جهان در ايران قرار دارد. ذخاير نفتی ثابت شده ايران نيز نزديک به ۱۵۸ ميليارد بشکه برآورد شده است که کمی بيشتر از ۹ درصد کل ذخاير نفتی جهان است.

با وجود این، آمارهای منتشر شده حاکی است که ايران نتوانسته است طی سال گذشته ذخاير نفت و گاز جديد قابل توجهی کشف کند.

اين گزارش می‌افزايد که در سال گذشته ميلادی، ايران توليد گاز خود را بيش از پنج درصد افزايش داده و به ۱۷۲ ميليارد و ۶۰۰ ميليون متر مکعب رسانده است.

البته ارقام توليد گاز ايران مربوط به سال ۲۰۱۴ است، در حالی که ايران از پاييز سال گذشته، خصوصا زمستان، توليد گاز خود را به شدت افزايش داد، اما آمارهای اين گزارش، توليد گاز ايران تا دی ماه پارسال را شامل می‌شود.

بر اساس آمارهای رسمی ايران، توليد گاز فرآوری شده کشور طی سال ۹۳ به‌طور هشت درصد افزايش يافته و به رقم ۱۸۸ ميليارد متر مکعب رسيده است.

بر اساس اين گزارش، ايران در سال گذشته ميلادی در کل ۹ ميليارد و ۶۰۰ ميليون متر مکعب صادرات گاز داشته (عمدتا به ترکيه) و در همين حال شش ميليارد و ۹۰۰ ميليون متر مکعب واردات گاز (از ترکمنستان) داشته است.

از نکات مثبت اين گزارش، ظرفيت پالايشگاهی ايران است که بنا بر ارزيابی شرکت بی‌پی از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ در رقم یک ميليون و ۸۶۰ هزار بشکه نفت در روز ثابت باقی مانده بود، اما از سال ۲۰۱۳ شروع به افزايش کرد و در سال گذشته به رقم یک ميليون و ۹۸۵ هزار بشکه در روز رسيد.

همچنين توليد نفت ايران (به همراه توليد ميعانات گازی و مايعات گازی) به سه ميليون و ۶۱۴ هزار بشکه در روز رسيده که نسبت به دوران قبل از تحريم‌ها ۷۶۰ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد، اما نسبت به سال ۲۰۱۳ حدود ۹۰ هزار بشکه افزايش يافته است.

اين گزارش به‌طور اخص به توليد دقيق نفت خام ايران اشاره نکرده است، اما گزارش آژانس بين‌المللی انرژی حاکی است که ايران در سال گذشته کمتر از دو ميليون و ۸۰۰ هزار بشکه توليد نفت خام داشته است.

XS
SM
MD
LG