لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۳۰
گزارش برخی رسانه ها حاکی است ديلما روسف، رييس جمهوری برزيل پس از انتشار گزارش ها در مورد شنود مکالمات شخصی او توسط اداره امنيت ملی آمريکا، تصمیم گرفته سفر رسمی خود به ايالات متحده را لغو کند.

روزنامه برزيلی « اوگلويو» روز سه شنبه ۲۶ شهريورماه گزارش داد که خانم روسف اين سفر که برای ماه اکتبر برنامه ريزی شده بود را به خاطر کنترل و شنود مکالمات و ارتباطات شخصی وی و ساير برزيلی ها توسط اداره امنيت ملی آمريکا لغو کرده است.

اين روزنامه در ادامه گزارش خود می نويسد که ديلما روسف که به شدت از اين مسئله عصبانی است حتی پس از تماس تلفنی ۲۰ دقيقه ای باراک اوباما با وی در غروب روز دوشنبه که آخرين اقدام واشينگتن برای حفظ اين ديدار رسمی بود ، نظر خود را تغيير نداد.

روزنامه برزيلی «او گلوبو» برای اين گزارش خود هيچ منبع دقيقی و مشخصی را ذکر نکرده است. به گزارش خبرگزاری « رويترز» سخنگوی رياست جمهوری برزيل تاکنون اين گزارش ها را تاييد و يا تکذيب نکرده است.

دفتر رياست جمهوری برزيل می گويد به زودی ديلما روسف طی يک کنفرانس خبری تصميم قطعی خود در مورد سفر رسمی به واشينگتن، اعلام خواهد کرد.

از زمان آغاز رياست جمهوری ديلما روسف در سال ۲۰۱۱ روابط دو کشور به مرور در حال بهبود بوده است. ولی انتشار گزارشهای مربوط به جاسوسی اداره امنيت ملی آمريکا در مورد ارتباط های رييس جمهور برزيل با مشاوران خود برای روابط دو کشور يک مشکل جدی ايجاد کرده است.

روزنامه برزيلی « اوگلوبو» در بخش ديگری از گزارش خود می افزايد که توضيحات مقامات دولت آمريکا در مورد کنترل و شنود مکالمات وی و ساير مقامهای برزيلی رييس جمهوری اين کشور را قانع نکرده است.

مقامات آمريکايی تاکيد کرده اند که هدف از اين شنودها رديابی عوامل مشکوک به فعاليت های تروريستی بوده و هدف آنها به هيچ وجه جمع آوری اطلاعات در مورد ارتباطات مقامات ارشد برزيل نبوده است. ولی ظاهرا خانم روسف با اين توضيحات قانع نشده است.

موضوع شنود و کنترل مکالمات و ارتباطات رييس جمهور و مقامات ارشد برزيل و چند کشور ديگر در اسناد که توسط «ادوارد اسنودن» کارمند سابق اداره امنيت ملی آمريکا منتشر شد، برملا شده است.

به گزارش خبرگزاری «رويترز» سفر رسمی خانم روسف که قرار بوده در ۲۳ اکتبر انجام شود نشانه ای از تحکيم مناسبات دو قطب بزرگ اقتصادی در قاره آمريکا تلقی می شود.

انتظار می رفت که اين سفر زمينه امضای قراردادهای بزرگی در زمينه اکتشاف نفت و فن آوری های مربوط به انرژی های گياهی و همين طور خريد جت های جنگی ساخت شرکت بوئينگ توسط برزيل را فراهم کند.
XS
SM
MD
LG